2019-cu ildə Energetika Nazirliyi tərəfindən 242 icazə verilib
2019-cu ildə Energetika Nazirliyi tərəfindən “İxrac nəzarətinə düşən mallar (işlər, xidmətlər, əqli fəaliyyətin nəticələri) üzrə xüsusi icazənin verilməsi” Qaydalarına uyğun olaraq, ixrac nəzarətinə düşən malların (işlər, xidmətlər, əqli fəaliyyətin nəticələri) idxalı, ixracı və tranziti üzrə 241 icazə verilib. Bunlardan 202-si ixrac nəzarətinə düşən malların idxalı, 5-i ixrac nəzarətinə düşən malların ixracı, 34-ü isə ixrac nəzarətinə düşən malların tranziti ilə bağlı olub.
Bu dövrdə 202 icazənin verilməsi 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilib.
Hesabat dövründə həmçinin “Lisenziyalar və icazələr haqqında” Qanuna 3 nömrəli əlavənin və “Elektroenergetika haqqında" Qanunun müvafiq maddələrinə əsasən, elektrik enerjisinin idxalına 1 icazə verilib.

242 permits were issued by Ministry of Energy during the year of 2019
In 2019, the Ministry of Energy has issued 241 permits for the export, import and transit of goods (works, services, and results of intellectual activity) that are subject to export control according to the Rules of “Issued permits on the export, import and transit of goods (works, services, and results of intellectual activity) that are subject to export control”. 202 of the issued permits were related to imports of goods subject to export control, 5 to export of goods subject to export control, and 34 to the transit of goods subject to export control.
202 of these permits were issued through ASAN Service Center No. 5 during the period.
Within the year, 1 permit was issued for the import of electricity in accordance with the relevant provisions of Annex 3 to the Law on “Licenses and Permits” and the Law on “Power Engineering”.