2018-ci ildə Energetika Nazirliyinin mövcud “Elektron xidmətlər” (www.e-xidmet.minenergy.gov.az) portalı yenidən işlənərək istifadəyə verilib. Bu dövrdə nazirlik tərəfindən həyata keçirilən 4 xidmət tam elektronlaşıb və nazirliyin “Elektron xidmətlər” portalında yerləşdirilib. Bura "İxrac nəzarətinə düşən və Energetika Nazirliyinin səlahiyyətinə aid olan malların (işlər, xidmətlər, əqli fəaliyyətin nəticələri) ixracı, idxalı, təkrar ixracı, təkrar idxalı və tranziti üçün icazənin verilməsi məqsədi ilə müraciətin və sənədlərin qəbulu”, “İxrac məqsədli neft-qaz fəaliyyəti üçün podratçılara və subpodratçılara xüsusi iqtisadi rejimin tətbiqi haqqında şəhadətnamə verilməsi məqsədi ilə müraciətin və sənədlərin qəbulu”, “Qazın istehsalına və təbii qazın emalına, neft və neft məhsullarının emalına icazənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” və “Sənaye qaz qurğusunun istismarına icazə verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” xidmətləri daxildir.
“Qaz istismarı qaydalarının pozulmasına görə cərimələrin internet vasitəsilə ödənilməsi” və “Enerji istismarı qaydalarının pozulmasına görə cərimələrin internet vasitəsilə ödənilməsi” xidmətlərindən istifadə etməklə tətbiq edilən cərimələrin ödənilməsi üçün www.asanpay.az portalına keçid verilib.
Hesabat dövründə Energetika Nazirliyi tərəfindən verilən 11 icazə “Dövlət xidmətləri” portalına (www.dxr.az) daxil edilib. Bununla da nazirlik tərəfindən verilən bütün icazələrin (17 icazə) “Dövlət xidmətləri” portalında yerləşdirilməsi təmin edilib. “İxrac nəzarətinə düşən və Energetika Nazirliyinin səlahiyyətinə aid olan malların (işlər, xidmətlər, əqli fəaliyyətin nəticələri) ixracı, idxalı, təkrar ixracı, təkrar idxalı və tranziti üçün xüsusi icazənin verilməsi”, “Qazın istehsalına və təbii qazın emalına icazə”, “Sənaye qaz qurğusunun istismarına icazə”, “Neft və neft məhsullarının emalına icazə”, “İxrac məqsədli neft-qaz fəaliyyəti üçün podratçılara və subpodratçılara xüsusi iqtisadi rejimin tətbiqi haqqında şəhadətnamənin verilməsi” xidmətlərindən nazirliyin “Elektron xidmətlər” portalına keçid verilib.

The existing "Electronic Services" (www.e-xidmet.minenergy.gov.az) portal of the Ministry of Energy has been revised and put into operation in 2018. During this period, four services implemented by the ministry have been fully digitalized and placed on the Ministry's "Electronic Services" portal. These services are as follows: "Acceptance of applications and documents for export, import, re-export, re-import and transit of goods (works, services, results of intellectual activities), subject to export control and authority of the Ministry of Energy"; "Acceptance of applications and documents for the purpose of issuing of the certificate on application of special economic regime for contractors and subcontractors in the oil and gas activities"; "Acceptance of applications and documents for obtaining a permit for extraction and processing of natural gas, oil & oil products" and "Acceptance of applications and documents for obtaining a permit for operation of an industrial gas plant"
Payment of penalties using services provided by "Payment of penalties for violation of gas consumption rules via internet" and "Payment of penalties for violation of the rules of energy use" portal was transferred to www.asanpay.az.
During the reporting period, 11 permits issued by the Ministry of Energy were included in the "State Services" portal (www.dxr.az). All permits, including abovementioed ones, issued by the Ministry (17 permits) were placed on the "State Services" portal. A link to “Electronic Services” portal of the ministry was provided from the following services: "Issuance of special permit for export, import, re-export, re-import and transit of goods (works, services, results of intellectual activities), subject to export control and authority of the Ministry of Energy"; "Permit for gas production and natural gas processing", "Permit for use of industrial gas equipment”; “Permit for processing of oil and oil products", "Issuance of special economic regime to contractors and subcontractors for export-oriented oil and gas activities".