20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Energetika Nazirliyində ölkəmizin azadlıq uğrunda mübarizə tarixində xüsusi yer tutan 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov çıxış edərək, 1990-cı ilin 20 yanvar tarixində Azərbaycanın suverenliyi, azadlığı uğrunda mübarizəyə qalxmış dinc sakinlərə qarşı sovet qoşunlarının törətdiyi cinayətlərdən bəhs edib, 20 Yanvar hadisələrinin qəhrəmanlıq tariximizdə istiqlaliyyət uğrunda xalqımızın apardığı milli azadlıq hərəkatının zirvəsi kimi Azərbaycan tarixinə həkk olunduğu qeyd edilib.
Tədbirdə 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar Sovet hakimiyyətinin bu qanlı əməlinə ilk rəsmi etirazın məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən səsləndirildiyi və Azərbaycan xalqının başına gətirilən bu faciəyə ilk siyasi-hüquqi qiymətin də Ümummilli Lider tərəfindən verildiyi diqqətə çatdırıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan dövləti, Azərbaycan xalqı qanlı yanvar hadisələrinin qurbanlarının və şəhidlərimizin xatirəsini hər zaman hörmətlə yad edir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin yolunu uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev daim şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, şəhid ailələrinin sosial məsələlərinin həll olunmasına xüsusi diqqət ayırır. Bu gün qürurla deyə bilərik ki, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində müzəffər ordumuz işğal altında olan torpaqlarımızı düşməndən azad edib. Bu şanlı Zəfərlə həm 20 Yanvar, həm də Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin qisası alınıb.

An event dedicated to the 33rd Anniversary of the Tragedy of 20 January was held
A commemorative event was held at the Ministry of Energy on the occasion of the 33rd Anniversary of the Tragedy of 20 January, which occupies a special place in the history of the struggle for freedom of our country.
First, the memory of our martyrs who died for the independence of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
The head of administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov spoke about the crimes committed by the Soviet troops against the civilians who fought for the sovereignty and freedom of Azerbaijan on 20 January 1990 and noted that the events of 20 January were engraved in the history of Azerbaijan as the peak of the national liberation movement carried out by our people.
He brought to the attention that the first official protest against this bloody act of the Soviet authorities in connection with the events of 20 January was voiced by the Great Leader Heydar Aliyev, and the first political and legal judgment of this tragedy inflicted on the Azerbaijani people was made by the National Leader.
It was emphasized that the Azerbaijani people always pays tribute to the memory of the victims of the Bloody January events and our martyrs. Successfully continuing the path of great leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev pays special attention to perpetuate the memory of our martyrs, strengthen the social protection of their families. Today we can proudly say that the blood of our martyrs will not remain unavenged. As a result of the 44-day Patriotic War under the leadership of the president of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our victorious army liberated our occupied lands from the enemy. With this glorious victory, we avenged both the martyrs of January 20 and of the Karabakh war.