2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 42,5 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 12,2 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 23 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 7,3 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. 2021-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 7 faiz, yəni 2,8 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 20,1 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 19 faiz çoxdur. 11 ayda Avropaya 10,3 milyard kubmetr, Türkiyəyə 7,6 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 2,2 milyard kubmetr qaz satılıb. Bu dövrdə Türkiyəyə TANAP vasitəsilə 5,2 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən cari ilin 01 dekabr tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 202,3 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 180,5 milyard kubmetrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 126,1 milyard kubmetr həcmi ixraca nəql edilib.
2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları ərzində ölkədə 29,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 18,7 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 4 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 7,1 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 24 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 22,7 milyon tona yaxını konsorsiumun, 1,3 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 dekabr 2022-ci il tarixinədək 605 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 565,2 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 39,8 milyon ton kondensat çıxarılıb. Bundan cari ilin 01 dekabr tarixinədək 603 milyon tonu ixraca nəql edilib.

In 11 months, gas production in the country increased by 7%
According to operational data for January-November 2022, Azerbaijan produced 42.5 bcm of natural gas. 12.2 bcm of gas were produced from Azeri-Chirag-Gunashli, 23 billion cubic meters from Shah Deniz and 7.3 bcm from SOCAR. Gas was transported with an increase of approximately 2.8 bcm, namely 7 percent compared to the relevant period last year.
During the reporting period, gas sales abroad amounted to 20.1 bcm, which is 19 % more than in the same period last year. During 11 months, 10.3 bcm of gas was sold to Europe, 2.2 billion cubic meters to Georgia and 7.6 billion cubic meters to Türkiye. During this period nearly 5.2 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 December this year, about 202.3 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 180.5 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 126,1 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 29.8 million tons of oil (including condensate) in January-November 2022. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 18.7 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 4 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 7.1 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 24 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 22.7 million tons, SOCAR for 1.3 million tons.
Since its commissioning till 1 December 2022, nearly 605 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 565.2 million tons of oil were extracted from ACG, while 39.8 million tons condensate from Shah Deniz. 603 million tons out of this were exported since 1 December.