İstanbul şəhərində Azərbaycan ilə Türkiyə arasında “Azərbaycan (Naxçıvan)-Türkiyə Enerji İnterkonnektoru” və “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi məqsədilə energetika naziri Pərviz Şahbazovla bu ölkənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar arasında görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında strateji enerji tərəfdaşlığının bütün istiqamətlər üzrə inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Dövlət başçılarının siyasi iradəsi və dəstəyinin Bakı-Tbilisi-Ceyhan, TANAP kimi mühüm layihələrə bənzər layihələrin elektrik enerjisi sahəsində də reallaşmasında həlledici rol oynadığı vurğulanıb.
Azərbaycan (Naxçıvan)-Türkiyə enerji interkonnektoru üzrə Türkiyə Elmi və Texnoloji Araşdırmalar Şurası (TÜBİTAK) tərəfindən aparılan araşdırmaların nəticələri nəzərdən keçirilib. Naxçıvandan Türkiyəyə ilkin mərhələdə 1 QVt həcmində elektrik enerjisi ötürülməsinin perspektivli olduğu bildirilib. Layihənin gələcəkdə yalnız Azərbaycandakı mənbələrdən deyil, Mərkəzi Asiyadan da Türkiyəyə elektrik enerjisinin nəqlinə imkan yaradacağı qeyd edilib. Azərbaycan və Türkiyədən olan investorların layihədə iştirakı perspektivləri dəyərləndirilib.
Həmçinin “Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstan arasında yaşıl elektrik enerjisinin ötürülməsi və ticarəti layihəsi” üzrə müqavilə-hüquq bazasının möhkəmləndirilməsi, texniki-iqtisadi əsaslandırma, Birgə Müəssisənin yaradılması kimi məsələlər müzakirə edilib. Layihənin icrasının sürətləndirilməsi razılaşdırılıb. Bundan başqa, “Xəzər - Qara Dəniz - Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin səmərəli olması ilə bağlı texniki-iqtisadi əsaslandırmanın nəticələri barədə məlumat verilib və layihə üzrə Türkiyə ilə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.
Söhbət zamanı Türkiyənin COP31-ə ev sahibliyi, “Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumu”nun növbəti iclası çərçivəsində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting was held in Istanbul between Parviz Shahbazov, Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, and Alparslan Bayraktar, Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye, to discuss the implementation of the Azerbaijan (Nakhchivan)-Türkiye Energy Interconnector and the Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria Green Energy Corridor projects.
During the meeting, the ministers expressed satisfaction with the continued development of the strategic energy partnership between the two countries across all areas of cooperation. They emphasized that the political will and strong support of the Heads of State have played a decisive role in advancing electricity projects comparable in strategic significance to the Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) and TANAP projects.
The parties reviewed the results of the studies conducted by the Scientific and Technological Research Council of Türkiye (TÜBİTAK) regarding the Azerbaijan (Nakhchivan)-Türkiye Energy Interconnector. It was noted that, at the initial stage, the transmission of 1 GW of electricity from Nakhchivan to Türkiye represents a promising prospect. It was further underlined that, in the future, the project would facilitate the electricity transmission to Türkiye not only from generation sources in Azerbaijan but also from Central Asia. The prospects for the participation of Azerbaijani and Turkish investors in the project were also assessed.
The Ministers also discussed issues related to strengthening the contractual and legal framework for the Green Electricity Transmission and Trade Project between Azerbaijan, Georgia, Türkiye and Bulgaria, including the preparation of the feasibility study and the establishment of a Joint Venture. They agreed to accelerate the implementation of the project. In addition, information was provided on the positive findings of the feasibility study for the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor project, and cooperation opportunities with Türkiye on the project were assessed.
The meeting also included an exchange of views on Türkiye's hosting of COP31 and on further cooperation within the framework of the next meeting of the Azerbaijan-Türkiye Energy Forum.