Gender bərabərliyi mövzusunda növbəti maarifləndirici təlim keçirilib
Energetika Nazirliyi və Dövlət İmtahan Mərkəzi arasında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində “Dövlət qulluğunda gender bərabərliyi” mövzusunda növbəti maarifləndirici təlim təşkil edilib.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin nümayəndəsi Miranə Rüstəmlinin təqdimatı ilə keçirilən təlimdə gender anlayışı, gender bərabərliyi və stereotiplər, gender və cinsin fərqləri, qadın və kişilərin hüquq bərabərliyi, davranış normaları və məsuliyyətlər, gender bərabərliyinin insan resurslarının və kadr siyasətinin formalaşması və idarə edilməsinə təsiri, əmək fəaliyyəti prosesində gender rolları, liderlik, qərarvermə və idarəetmədə bərabərlik, gender bərabərliyinin pozulması halları və digər mövzular əhatə olunub.
Təlim zamanı, bu sahədə milli qanunvericilik, institusional mexanizmlər və beynəlxalq öhdəliklər barədə ətraflı məlumat təqdim edilib.
Bununla yanaşı, dövlət qulluğuna qəbul imtahanlarında gender aspektləri, namizədlərin cins və yaş bölgüsünə dair statistika, eləcə də vəzifə səviyyəsi üzrə gender bölgüsü ilə bağlı göstəricilər iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
İnteraktiv müzakirələrlə davam edən təlimdə Energetika Nazirliyi və tabeli qurumların 30-a yaxın əməkdaşı iştirak edib.

Within the framework of the ongoing cooperation between the Ministry of Energy and the State Examination Center (SEC), another awareness training session on Gender Equality in the Civil Service was organized.
The training, delivered by Mirana Rustamli, a representative of the State Examination Center, covered a wide range of topics, including the concept of gender, gender equality and stereotypes, the distinction between gender and sex, equal rights of women and men, standards of conduct and responsibilities, the impact of gender equality on the development, management and policies of human resources, gender roles in the workplace, equality in leadership, decision-making and management, violations of gender equality, and other related issues.
During the training, participants were also provided with comprehensive information on the national legislative framework, institutional mechanisms, and international commitments in the field of gender equality.
In addition, statistical data on gender aspects of civil service recruitment examinations, the gender and age distribution of candidates, as well as gender distribution across different position levels were presented to the participants.
The interactive training session was attended by nearly 30 employees of the Ministry of Energy and the agencies under the Ministry.