Bakıda Əməkdaşlıq Xartiyası (CoC) üzrə Texniki Komitənin ilk iclası keçirilib
Bu gün Bakıda OPEC+ çərçivəsində Əməkdaşlıq Xartiyası (CoC) üzrə Texniki Komitənin ilk iclası keçirilib.
Azərbaycanın ev sahibliyi ilə təşkil olunan iclasa OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays sədrlik edib. Neft hasil edən 20 ölkənin nümayəndələrini bir araya gətirən tədbirdə çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, dünya neft sənayesinin beşiyi olan Bakıda Əməkdaşlıq Xartiyası üzrə Texniki Komitənin ilk iclasının keçirilməsi Azərbaycanın qlobal enerji əməkdaşlığındakı roluna, eləcə də OPEC+ çərçivəsində etibarlı və məsuliyyətli tərəfdaş kimi qazandığı nüfuza verilən yüksək qiymətin ifadəsidir. “İnanırıq ki, bu görüş OPEC+ çərçivəsində dialoqun və qarşılıqlı etimadın daha da möhkəmlənməsinə, qlobal neft bazarında sabitliyin və proqnozlaşdırıla bilənliyin qorunmasına, eləcə də uzunmüddətli əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir. Xüsusilə, neftə tələbatın yüksək olaraq qaldığı, kəşfiyyat və hasilat sektoruna investisiyaların azalmasının isə gələcək bazar sabitliyi üçün yeni risklər yaratdığı bir dövrdə belə dialoq platformaları hər zamankından daha böyük əhəmiyyət daşıyır. Çünki neft qlobal iqtisadiyyatın və enerji təhlükəsizliyinin əsas sütunlarından biri olaraq qalır və qarşıdakı onilliklərdə də bu strateji rolunu qoruyacaqdır,”- deyə nazir əlavə edib.
OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays isə deyib ki, iştirakçı ölkələrin Əməkdaşlıq Xartiyasının potensialının tam reallaşdırılması istiqamətində qəti öhdəliyi bu gün bir daha aydın şəkildə nümayiş etdirildi. Haysam Əl-Qays, həmçinin əsas neft istehlakçıları ilə dialoqun təşviqi, neft bazarında sabitliyin dəstəklənməsi, texnologiya, innovasiya və investisiya sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi vasitəsilə Əməkdaşlıq Xartiyasının məqsədlərinin tam şəkildə reallaşdırılması və praktiki həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu yanaşma neft istehsalçıları, istehlakçılar, investorlar və bütövlükdə qlobal iqtisadiyyat üçün mühüm faydalar təmin edəcək. Baş katib bütün nümayəndələrə dəyərli töhfələrinə və davamlı öhdəliklərinə görə təşəkkür edib, həmçinin bugünkü ilk iclasa ev sahibliyi etdiyinə görə Azərbaycana OPEC Katibliyi adından səmimi minnətdarlığını bildirib.
Texniki Komitənin ilk iclasında bazarın fundamental amilləri, enerji dialoqu, texnologiya, innovasiya, investisiyalar, siyasət və tənzimləmə, eləcə də sənaye standartları ilə bağlı fəaliyyət və proqramları əhatə edən Əməkdaşlıq Xartiyasının (CoC) hərtərəfli iş planı müəyyən edilib. İş planında gələcək fəaliyyətlər, təşəbbüslər və iclaslar öz əksini tapıb.
İclas 2025-ci ilin noyabrında keçirilmiş OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin 40-cı nazirlər iclasında əldə olunmuş qərarların davamı olaraq təşkil edilib. Həmin toplantıda Əməkdaşlıq Xartiyasının (CoC) çərçivəsi təsdiqlənmiş və OPEC Katibliyinə Xartiyanın məqsədlərinin tam reallaşdırılmasını təmin etmək üçün plan hazırlamaq və onu proqramlara çevirmək tapşırılmışdı.
Qeyd edək ki, Əməkdaşlıq Xartiyası 2 iyul 2019-cu il tarixində keçirilmiş OPEC-ə üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 6-cı iclasında Əməkdaşlıq Bəyannaməsinin iştirakçısı olan OPEC və qeyri-OPEC ölkələri tərəfindən imzalanıb. Xartiyanın imzalanması Əməkdaşlıq Bəyannaməsinin uğurunun yaratdığı müsbət dinamikanı tamamlayaraq əməkdaşlığın yeni mərhələsinin əsasını qoyub. 2025-ci ilin fevral ayında Əməkdaşlıq Bəyannaməsinə qoşulan Braziliya da daxil olmaqla Əməkdaşlıq Bəyannaməsinin bütün iştirakçıları Əməkdaşlıq Xartiyasının üzvləridir.

BAKU, Azerbaijan – The inaugural Charter of Cooperation (CoC) Technical Committee Meeting took place today in Baku, Azerbaijan.
The meeting was hosted by HE Parviz Shahbazov, Minister of Energy of Azerbaijan, and was chaired by HE Haitham Al Ghais, Secretary General of OPEC.
Bringing together delegates from 20 oil producing countries, this inaugural meeting of the Technical Committee established a comprehensive working plan for the CoC covering activities and programs related to market fundamentals, energy dialogues, technology, innovation, investment, policies and regulations, as well as industrial standards. The workplan outlines future activities, initiatives and meetings.
The meeting built on the 40th OPEC and non-OPEC Ministerial Meeting, held in November 2025, which approved the framework of the CoC and mandated that the OPEC Secretariat develop a plan and convert it into programmes to achieve the full objectives of the CoC.
Speaking at the meeting in Baku, Secretary General Al Ghais noted that “Participating Countries’ commitment to further unlocking the full potential of the CoC has once again been clearly evident today.” HE Al Ghais also emphasized the importance of fully realizing and further operationalizing the objectives of the CoC, including by facilitating dialogue with major oil consumers, promoting oil market stability, and strengthening cooperation in technology, innovation, and investment. Doing so would greatly benefit oil producers, consumers, investors and the global economy alike, he said. HE Al Ghais concluded the meeting by thanking all delegates for their valuable contributions and continued commitment. He also expressed the Secretariat’s sincere gratitude to Azerbaijan for hosting today’s inaugural meeting.
HE Parviz Shahbazov, Minister of Energy of Azerbaijan stated that “Holding the inaugural meeting of the Technical Committee of the Charter of Cooperation in Baku the cradle of the modern oil industry is a clear recognition of Azerbaijan’s role in global energy cooperation, as well as of the trust and reputation it has earned as a reliable and responsible partner within the OPEC+ framework. We are confident that this meeting will make a meaningful contribution to further strengthening dialogue and mutual trust within OPEC+, preserving stability and predictability in the global oil market, and advancing long-term cooperation among participating countries.
At a time when global oil demand remains strong, while declining investment in oil exploration and production is creating new risks to future market stability, dialogue platforms such as this are more important than ever. Oil remains one of the fundamental pillars of the global economy and energy security, and it will continue to play this strategic role for decades to come.”
The CoC was signed by OPEC Member Countries and non-OPEC Participating Countries in the Declaration of Cooperation (DoC) on 2 July 2019 at the 6th OPEC and non-OPEC Ministerial Meeting. It ushered in a new era of cooperation while complementing the momentum generated by the success of the DoC. All participants in the DoC are members of the CoC, in addition to Brazil, which joined the CoC in February 2025.