Energetika naziri Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakıda keçirilən Əməkdaşlıq Xartiyası (CoC) üzrə Texniki Komitənin ilk iclası çərçivəsində Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays ilə görüşüb.
Görüşdə OPEC+ çərçivəsində həyata keçirilən əməkdaşlığın nəticələri yüksək qiymətləndirilib, Əməkdaşlıq Xartiyasının bu uğurlu tərəfdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün mühüm platforma olduğu vurğulanıb.
Baş katib Azərbaycanın OPEC+ çərçivəsində etibarlı və konstruktiv tərəfdaş kimi rolunu yüksək qiymətləndirərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu əməkdaşlığa göstərdiyi davamlı dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə edib. O, Bakıda keçirilən ilk texniki iclasın Əməkdaşlıq Xartiyası çərçivəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Nazir Pərviz Şahbazov Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsində əldə etdiyi mühüm nailiyyətlərdə OPEC+ platformasının yaratdığı dialoq və əməkdaşlıq imkanlarının xüsusi rol oynadığını bildirib. Qeyd olunub ki, nazirlər arasında müntəzəm təmaslar və qarşılıqlı etimad mühiti Azərbaycanın beynəlxalq enerji şirkətləri ilə tərəfdaşlıqlarının genişlənməsinə, o cümlədən iri həcmli bərpa olunan enerji layihələrinin reallaşdırılmasına mühüm töhfə verib.
Görüşdə OPEC+ əməkdaşlığının gələcək inkişaf perspektivləri, üzv ölkələr arasında tərəfdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə genişləndirilməsi və Əməkdaşlıq Xartiyasının potensialının daha səmərəli reallaşdırılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with OPEC Secretary General Haitham Al Ghais within the framework of the first meeting of the Technical Committee on the Charter of Cooperation (CoC) held in Baku.
During the meeting, the outcomes of cooperation within the OPEC+ framework were highly appreciated, and the Charter of Cooperation was underscored as an important platform for further expanding this successful partnership.
The Secretary General highly appreciated Azerbaijan’s role as a reliable and constructive partner within the OPEC+ framework and expressed his gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev for his continued support for this cooperation. He noted that the Inaugural Technical Committee Meeting held in Baku marks an important milestone in further deepening multilateral cooperation under the Charter of Cooperation.
Minister Parviz Shahbazov highlighted that the dialogue and cooperation fostered through the OPEC+ platform have played a significant role in Azerbaijan’s notable achievements in the field of renewable energy. It was noted that the regular engagement among ministers and the atmosphere of mutual trust have made an important contribution to expanding Azerbaijan’s partnerships with international energy companies, including the implementation of large-scale renewable energy projects.
The meeting also included an exchange of views on the future prospects of OPEC+ cooperation, the expansion of partnership among participating countries into new areas, and the more effective realization of the potential of the Charter of Cooperation.