2026-cı ilin 6 ayı ərzində Energetika Nazirliyi və tabeli qurumlara ümumilikdə 7326 vətəndaş müraciəti daxil olub.
Müraciətlərin 1043-ü məlumat, 6283-ü isə icra xarakterli olub. Bunlardan 5729-u müvafiq qaydada icra edilib, 554 müraciət isə icradadır.
Müraciətlər əsasən elektrik enerjisi şəbəkəsinə qoşulma, texniki şərtin verilməsi, elektrik qurğu və avadanlıqlarının istismar vəziyyəti, elektrik enerjisinin keyfiyyəti və verilişində fasilələrin yaranması, elektrik veriliş xəttinin mühafizə zonası, kabelləşmə, qazlaşma, borc və cərimələr, sayğaclarda yaranan qüsurlar, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, qəbula yazılmaq, kadr məsələləri, icazələr, təşəkkür və digər mövzuları əhatə edib.
Hesabat  dövründə daxil olan müraciətlərin 4948-i Energetika Nazirliyinin “Çağrı Mərkəzi” və “Qaynar xətt”i vasitəsilə qəbul edilib. Müraciətlərin 4080-ni elektrik və istilik enerjisi, təbii qaz təchizatı, 512-si təşəkkür xarakterli, 356-sı isə digər məsələlərlə bağlı olub.
Birinci yarımil ərzində Nazirliyin Aparatının və tabeli qurumların rəhbər vəzifəli şəxsləri tərəfindən 203 vətəndaş qəbul edilib.

7326 appeals were received by the Ministry of Energy and Agencies under Ministry during the six months of 2026.
1043 of the appeals were informational and 6283 were executive. 5729 of them were executed accordingly, and 554 appeals are in execution.
The appeals primarily concerned connection to the electricity grid, the issuance of terms of references, the operational condition of electrical installations and equipment, the quality and continuity of electricity supply, the protection zone of electricity transmission lines, cabling, gasification, outstanding debts and penalties, faults in electricity meters, renewable energy, energy efficiency, registration for citizen receptions, personnel matters, permits, expressions of appreciation, and other issues.
4948 appeals received during the reporting period were received through the Call Center and Hotline of the Ministry of Energy. 4,080 of the appeals were related to electricity and heat energy, natural gas supply, 512 of them were of a grateful nature, and 356 were related to other issues.
During the first half of the year, 203 citizens were received by senior officials of the Ministry's office and subordinate bodies.