52 qeyri-yaşayış binasında enerji idarəçisi təyin edilib
Ölkədə yüksək enerji istehlak edən qeyri-yaşayış binalarında enerji səmərəliliyinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində Energetika Nazirliyinin iştirakı ilə 52 enerji idarəçisi (meneceri) təyin olunub.
“Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 8.1.2-ci maddəsinə əsasən, tikinti sahəsi ən azı 10 000 kvadratmetr və ya illik enerji istehlakı 250 ton neft ekvivalentindən çox olan qeyri-yaşayış binalarında enerji idarəçisi (meneceri) təyin edilməsi məcburidir.
Enerji idarəçiləri müəssisələrdə enerji istehlakının monitorinqi və təhlilini aparır, enerji itkilərinin müəyyənləşdirilməsi və azaldılması, enerji səmərəliliyinin artırılması, həmçinin enerji resurslarından daha rasional istifadənin təmin edilməsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsinə dəstək göstərirlər.
Enerji idarəetmə sisteminin tətbiqi müəssisələrə enerji xərclərinin optimallaşdırılmasına, kommunal ödənişlərin azaldılmasına, enerji itkilərinin minimuma endirilməsinə və mövcud resurslardan daha səmərəli istifadəyə imkan yaradır. Bu baxımdan enerji idarəçisi müəssisələrdə enerji siyasətinin həyata keçirilməsində və enerji səmərəliliyi tədbirlərinin koordinasiyasında mühüm rol oynayır.
Energetika Nazirliyi yüksək enerji istehlak edən qeyri-yaşayış binalarının mülkiyyətçilərini və idarəçilərini qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq enerji idarəçisi (meneceri) təyin etməyə və enerji səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülən işlərə fəal qoşulmağa çağırır.

As part of the measures implemented to improve energy efficiency in high energy-consuming non-residential buildings across the country, 52 energy managers have been appointed with the participation of the Ministry of Energy.
Pursuant to Article 8.1.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan on the Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency, the appointment of an energy manager is mandatory for non-residential buildings with a construction area of at least 10,000 square metres or an annual energy consumption exceeding 250 tonnes of oil equivalent (toe).
Energy managers are responsible for monitoring and analysing energy consumption within organizations, identifying and reducing energy losses, improving energy efficiency, and supporting the implementation of measures aimed at ensuring the more rational use of energy resources.
The implementation of an energy management system enables organizations to optimize energy costs, reduce utility expenses, minimize energy losses, and make more efficient use of available resources. In this regard, energy managers play a key role in implementing organizational energy policies and coordinating energy efficiency measures.
The Ministry of Energy calls on the owners and managers of high energy-consuming non-residential buildings to appoint energy managers in accordance with the requirements of the legislation and to actively contribute to efforts aimed at improving energy efficiency.