Növbəti enerji auditorlarına ixtisas attestatı təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Qanunundan irəli gələn tələblərə uyğun olaraq keçirilmiş attestasiyanın 3 nəfər qalibi müəyyən edilib və onlara enerji auditinin həyata keçirilməsi üzrə ixtisas attestatları təqdim edilib.
Təsərrüfat subyektlərində və binalarda enerji auditinin həyata keçirilməsi ixtisas kateqoriyaları üzrə cari ilin 29-30 iyun tarixlərində keçirilmiş attestasiyada hər iki ixtisas kateqoriyası üzrə 6 hüquqi şəxs tərəfindən 8 fiziki şəxsin namizədliyi təqdim edilib. Onlardan “Prime Energy Consulting” MMC-nin nümayəndələri Ağazadə Mircəfər Ağasəfər oğlu, Novruzlu Röyal Ehtiram oğlu və “MSN Enerji Xidmətləri” MMC-nin nümayəndəsi İmanov Şahin Elçin oğlu uğur qazanıb.
Enerji auditi xidmətləri göstərən hər iki təşkilatın nümayəndələrinə enerji auditinin həyata keçirilməsi üzrə ixtisas attestatları təqdim edilib.
Təqdimat zamanı enerji resurslarından səmərəli istifadə, itkilərin azaldılması və səmərəliliyin artırılması baxımından enerji auditorlarının peşkar fəaliyyətinin mühüm əhəmiyyətindən danışılıb, auditlərin müəssisə və binalarda enerji istehlakının təhlili, itkilərin müəyyənləşdirilməsi və qənaət potensialının üzə çıxarılması üçün vacib alət olduğu vurğulanıb. Məcburi enerji auditi subyektləri üzrə proseslər və qarşıda duran planlarla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

In accordance with the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan on the Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency, three successful candidates were selected following the certification assessment and were awarded qualification certificates authorizing them to conduct energy audits.
During the certification assessment held on 29-30 June this year for the qualification categories covering energy audits of business entities and buildings, six legal entities nominated eight candidates across both qualification categories. Mirjafar Agazade and Royal Novruzlu, representatives of Prime Energy Consulting LLC, and Shahin Imanov, representative of MSN Energy Services LLC, were successfully certified.
Qualification certificates authorizing the conduct of energy audits were presented to the successful representatives of both energy auditing organizations.
During the certificate presentation ceremony, the significant role of professional energy auditors in ensuring the efficient use of energy resources, reducing energy losses, and improving energy efficiency was emphasized. It was noted that energy audits serve as an essential tool for analysing energy consumption in enterprises and buildings, identifying energy losses, and uncovering energy-saving potential. The participants also exchanged views on the implementation of mandatory energy audits and the planned activities in this area.