2-ci rübdə Energetika Nazirliyi tərəfindən 65 icazə verilib
2026-cı ilin 2-ci rübü ərzində Energetika Nazirliyi tərəfindən 65 icazə verilib. “İxrac nəzarəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən ixrac nəzarətinə düşən malların (işlərin, xidmətlərin, əqli fəaliyyətin nəticələrinin) idxalı üzrə 56, ixracı üzrə 5 və tranziti üzrə 3 icazə verilib.
Həmçinin su elektrik stansiyaları və bio kütlədən alınan qaz və ya digər yanacaq növü vasitəsilə elektrik və istilik enerjisi istehsal edən elektrik stansiyalarında elektrik enerjisinin istehsalı üzrə 500 kilovatdan, digər hallar üzrə isə 150 kilovatdan yuxarı elektrik enejisinin istehsalı ilə bağlı 1 icazə verilib.

During the second quarter of 2026, 65 permits were issued by the Ministry of Energy.  According to the Law of the Republic of Azerbaijan on Export Control, the Ministry of Energy has issued 5 permits for the export goods (works, services and results of intellectual activity) that are subject to export control, 56 for import and 3 for transit.
Only one permit for electricity generation is issued for electricity generation exceeding 500 kilowatts at hydropower plants and power plants generating electricity and thermal energy from biogas or other types of fuel derived from biomass; and electricity generation exceeding 150 kilowatts in all other cases.