Kollegiya sədri iclasın gündəliyinə əsasən, Energetika Nazirliyinin qarşısında duran tapşırıqların vaxtında və səmərəli icrasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
İclas zamanı “Qaz təchizatı haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il 8 iyul tarixli 233-VIIQ nömrəli Qanununun tətbiqindən irəli gələn tapşırıqların icra vəziyyəti haqqında hesabat təqdim edilib. Bildirilib ki, tapşırıqlardan irəli gələrək 11 normativ hüquqi akt layihəsi hazırlanıb ki, bunlardan 9-u artıq təsdiq edilib. Azərbaycanda texniki reqlament olaraq ilk dəfə “Qaz yanacağı ilə işləyən qurğu və avadanlıqların təhlükəsizliyi haqqında Texniki Reqlament” qəbul edilib.
İclasın gündəliyinə uyğun olaraq, “Azərbaycan Respublikasının enerji balansı” adlı məhdud giriş imkanlarına malik elektron məlumat bazasının yaradılması üzrə görülmüş işlər haqqında məlumat verilib. Məlumat bazasının istifadə qaydaları, statistik təhlillərin aparılması imkanları haqqında danışılıb, bazanın real vaxt rejimində izlənə bilməsinin proseslərin daha səmərəli, sürətli və şəffaf formada aparılmasını təmin etdiyi vurğulanıb.

Opening the meeting, the Chairman of the Board emphasized the importance of ensuring the timely and effective implementation of the tasks assigned to the Ministry of Energy in accordaning to the meeting agenda.
During the meeting, a report on the implementation status of the tasks arising from the application of the Law of the Republic of Azerbaijan on Gas supply dated 8 July 2025, No. 233-VIIQ was presented. It was noted that, in line with these tasks, 11 draft normative legal acts had been prepared, 9 of which have already been approved. In addition, Azerbaijan adopted, for the first time, the Technical Regulation on the Safety of Gas-Fired Appliances and Equipment as a technical regulation.
In accordance with the agenda, participants were also informed about the progress made in establishing the Energy Balance of the Republic of Azerbaijan, electronic database with restricted access. The meeting covered the database’s operating procedures and its capabilities for conducting statistical analyses, while emphasizing that its real-time monitoring functionality enables processes to be carried out more efficiently, promptly and transparently.