Azərbaycan ŞƏT-in energetika nazirlərinin 6-cı iclasında təmsil olunub
Qırğız Respublikasının Bişkek şəhərində keçirilən Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) energetika nazirlərinin 6-cı iclasında Azərbaycanı energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov təmsil edib.
Çıxış zamanı qlobal enerji sistemində baş verən dəyişikliklər fonunda enerji təhlükəsizliyi, dayanıqlılıq, təmiz enerji texnologiyalarının tətbiqi və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanın ŞƏT-in Dialoq Tərəfdaşı kimi təşkilatla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, Azərbaycan etibarlı enerji tərəfdaşı və mühüm tranzit mərkəzi kimi regional enerji əlaqəliliyinin gücləndirilməsinə töhfə verir. Bu çərçivədə 2032-ci ilədək 8 QVt bərpa olunan enerji güclərinin yaradılması, həmçinin müxtəlif yaşıl enerji dəhlizləri və interkonnektor layihələrinin həyata keçirilməsi xüsusi qeyd olunub.
“Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin strateji əhəmiyyəti vurğulanıb, Qırğız Respublikasının da bu təşəbbüsə qoşulmasının dəstəkləndiyi bildirilib. Qeyd olunub ki, layihə Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz, Türkiyə və Çin arasında enerji əlaqəliliyinin gücləndirilməsinə, Avropa ilə Asiyanı birləşdirən Orta Dəhliz boyunca elektrik enerjisinin ötürülməsinə əlavə imkanlar yaradacaq.
Azərbaycanın ŞƏT platformasında konstruktiv dialoqa və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafına bundan sonra da töhfə verməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.

Azerbaijan was represented by Deputy Minister of Energy Kamal Abbasov at the 6th Meeting of the Energy Ministers of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO), held in Bishkek, the Kyrgyz Republic.
During his address, he emphasized the importance of energy security, resilience, the deployment of clean energy technologies, and the strengthening of international cooperation against the backdrop of ongoing transformations in the global energy system. He noted that Azerbaijan attaches particular importance to developing its relations with the SCO as a Dialogue Partner. It was stated that Azerbaijan contributes to enhancing regional energy connectivity as a reliable energy partner and a key transit hub. In this context, particular attention was drawn to the country's plans to develop 8 GW of renewable energy capacity by 2032, as well as to implement various green energy corridor and interconnector projects.
The strategic importance of the Central Asia–Azerbaijan Green Energy Corridor project was highlighted, and support was expressed for the accession of the Kyrgyz Republic to this initiative. It was noted that the project will strengthen energy connectivity among Central Asia, the South Caucasus, Türkiye, and China, while creating additional opportunities for electricity transmission along the Middle Corridor, linking Europe and Asia.
It was further underlined that Azerbaijan remains committed to contributing to constructive dialogue and the further development of mutually beneficial cooperation within the SCO platform.