Cari ilin ilk 5 ayı ərzində Energetika Nazirliyi tərəfindən 108 icazə verilib
2026-cı ilin yanvar-may ayları ərzində Energetika Nazirliyi tərəfindən ümumilikdə 108 icazə verilib. “İxrac nəzarəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən ixrac nəzarətinə düşən malların (işlərin, xidmətlərin, əqli fəaliyyətin nəticələrinin) idxalı üzrə 91, ixracı üzrə 8, tranziti üzrə 6 icazə verilib.
Hesabat dövrü ərzində, həmçinin mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış əşyaların dövriyyəsi üzrə 1, su elektrik stansiyaları və bio kütlədən alınan qaz və ya digər yanacaq növü vasitəsilə elektrik və istilik enerjisi istehsal edən elektrik stansiyalarında elektrik enerjisinin istehsalı üzrə 500 kilovatdan, digər hallar üzrə isə 150 kilovatdan yuxarı elektrik enerjisinin istehsalı ilə bağlı 2 icazə verilib.

During January-May of 2026, in total, 108 permits were issued by the Ministry of Energy. According to the Law of the Republic of Azerbaijan on Export Control, the Ministry of Energy has issued 8 permits for the export goods (works, services, and results of intellectual activity) that are subject to export control, 91 for import and 6 for transit.
During the reporting period, one permit was also issued for activities involving the circulation of items with restricted civil circulation, and two permits were issued for the generation of electricity with an installed capacity exceeding 500 kilowatts at hydroelectric power plants and power plants generating electricity and heat using gas derived from biomass or other types of fuel, and, in all other cases, for electricity generation with an installed capacity exceeding 150 kilowatts.