Elektroenergetika və bərpa olunan enerji standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitənin növbəti iclası keçirilib
Nazirliyin aparat rəhbərinin müavini – Texniki Komitənin sədri Xalidə Məsimova çıxış edərək iclasda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 5 fevral 2026-cı il tarixli 38 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Beynəlxalq, regional, dövlətlərarası və xarici dövlətlərin standartlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisində tətbiqi Qaydaları”nın tələblərinə uyğun olaraq hazırlanmış standart layihələrinin müzakirə edilməsinin vacibliyini və əhəmiyyətini bildirib.
“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs (PHŞ) və Texniki Komitəyə üzv olan qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən iclasda 8 standart layihəsi müzakirəyə çıxarılıb, yeni qəbul olunmuş qaydalar haqqında məlumat verilib.
Müzakirələrdə standartların istehsal sahəsində tətbiqi, bu istiqamətdə sahibkarların tələb və təkliflərinin müvafiq qaydada qarşılanması imkanları, həmçinin terminologiyanın milliləşdirilməsi məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda irəli sürülən rəy və təkliflər nəzərə alınmaqla energetika sahəsinə aid 8 standart layihəsinin təsdiq edilərək “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” PHŞ-yə təqdim edilməsi razılaşdırılıb.

Opening the meeting, Khalida Masimova, Deputy Head of Administration at the Ministry and Chair of the Technical Committee, emphasized the importance of discussing the draft standards prepared in accordance with the Rules for the Application of International, Regional, Interstate and Foreign Standards in the Territory of the Republic of Azerbaijan, approved by Resolution No. 38 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 5 February 2026.
The meeting, attended by representatives of the Azerbaijan Institute of Standardization (AIS), a public legal entity, and member organizations of the Technical Committee, reviewed eight draft standards. Participants were also informed about the newly adopted Rules.
The discussions focused on the implementation of standards in the production sector, opportunities to appropriately address the needs and proposals of entrepreneurs in this area, as well as issues related to the nationalization of terminology.
In conclusion, taking into account the opinions and proposals put forward, it was agreed that 8 draft standards related to the energy sector would be approved and submitted to the Azerbaijan Institute of Standardization Public Legal Entity.