Energetika Nazirliyində insan hüquqları mövzusunda tədbir keçirilib
Energetika Nazirliyində 18 may-18 iyun "İnsan Hüquqları Aylığı" çərçivəsində insan hüquq və azadlıqlarına həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir hüquqi maarifləndirmə fəaliyyətinin genişləndirilməsi, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər və qarşıda duran vəzifələr barədə ictimai məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə təşkil edilib.
Tədbirdə Nazirliyin aparat rəhbərinin müavini Xalidə Məsimova ölkəmizdə insan hüquqlarının qorunmasının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib. İnsan hüquq və azadlıqlarının təbliği, gender bərabərliyi, insan hüquqlarının müdafiəsi və bu istiqamətdə maarifləndirmə təbliğatının artırılmasının vacibliyi vurğulanıb, ölkəmizin bu sahədə bir sıra beynəlxalq sənədlərə qoşuldugu diqqətə çatdırılıb. 18 may-18 iyun tarixlərinin "İnsan Hüquqları Aylığı" kimi qeyd olunması bu sahəyə verilən diqqətin bariz nümunəsi kimi dəyərləndirilib. Çıxışda, həmçinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təmini istiqamətində gördüyü işlər, həyata keçirdiyi islahatlar və bu sahədə qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasından bəhs edilib, Ulu Öndərin hüquqi dövlət quruculuğu prinsiplərinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub.
Nazirliyin Enerji səmərəliliyi şöbəsinin müdiri Cahid Mikayılov çıxış edərək insan hüquqlarının təmin edilməsində enerji səmərəliliyinin rolu barədə danışıb. Enerji səmərəliliyinin insan həyatında rolu, sağlam, təhlükəsiz və əlverişli yaşayış mühitinin yaradılmasında, eləcə də enerji xərclərinin idarə edilməsi, ətraf mühitin çirklənmədən qorunması istiqamətində faydalarından bəhs olunub, son illər ölkəmizdə enerji səmərəliliyi sahəsində həyata keçirilən islahatlar diqqətə çatdırılıb.
Dövlət proqramları və layihələr sektorunun əməkdaşı İlahə İbadova isə çıxışında ölkəmizdə qadınların hüquq və azadlıqlarının qorunması, bu sahədə milli qanunvericilik və beynəlxalq əməkdaşlıq, qadınların cəmiyyətdə rolu və hüquqları, dövlət siyasəti, idarəçilik, sahibkarlıq, dövlət qulluğu və digər sahələrdə qadınların mövqeyi və gender bərabərliyinin təmin olunması sahəsində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı geniş məlumat verib.

The Ministry of Energy held an event dedicated to human rights and fundamental freedoms as part of the "Human Rights Month", observed from 18 May to 18 June. The event was organized to expand legal awareness activities and to raise public awareness of the achievements made in the protection of human rights, as well as the tasks ahead in this field.
During the event, Khalida Masimova, Deputy Head of Administration at the Ministry, noted that the protection of human rights is one of the priority areas of state policy in Azerbaijan. She emphasized the importance of promoting human rights and fundamental freedoms, ensuring gender equality, strengthening the protection of human rights, and enhancing public awareness efforts in this area. She also highlighted Azerbaijan's accession to a number of international human rights instruments. The observance of the period from 18 May to 18 June as "Human Rights Month" was described as a clear demonstration of the importance attached to this field. In her remarks, she also referred to the work carried out by the National Leader Heydar Aliyev to safeguard human rights and fundamental freedoms in Azerbaijan, the reforms he initiated, and his role in establishing the country's legislative framework in this area. It was further noted that the principles of building a state governed by the rule of law established by the National Leader are being successfully continued today under the leadership of President Ilham Aliyev.
Jahid Mikayilov, Head of the Energy Efficiency Department of the Ministry, spoke about the role of energy efficiency in ensuring human rights. He highlighted the contribution of energy efficiency to improving quality of life, creating a healthy, safe, and comfortable living environment, managing energy costs, and protecting the environment from pollution. He also drew attention to the energy efficiency reforms implemented in Azerbaijan in recent years.
In her presentation, Ilaha Ibadova, an employee of the State Programs and Projects Section, provided comprehensive information on the protection of women's rights and freedoms in Azerbaijan, the national legislative framework and international cooperation in this field, the role and rights of women in society, state policy, public administration, entrepreneurship, the civil service, and other areas, as well as the measures implemented to ensure gender equality.