Energetika naziri Almaniya İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin sədri ilə görüşüb
“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniya İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin sədri Mixael Harms və Almaniyanın aparıcı şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycanla Almaniya arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Təbii qaz, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, hidrogen, istilik nasosları, enerji saxlama sistemləri və elektrik enerjisi infrastrukturu sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanın Almaniyaya qaz tədarükünə başlaması, Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu, eləcə də enerji keçidi kursu yüksək qiymətləndirilib. Azərbaycanda həyata keçirilən bərpa olunan enerji layihələri, elektrik enerjisi interkonnektorları, yaşıl enerji dəhlizləri və Avropaya elektrik enerjisi ixracı imkanları barədə məlumat verilib. Regional bağlantılar və hidrogenlə bağlı planlar fonunda Alman şirkətləri ilə müxtəlif istiqamətli əməkdaşlıqlara dair fikir mübadiləsi aparılıb.

As part of Baku Energy Week, Azerbaijan's Minister of Energy, Parviz Shahbazov, met with Michael Harms, Chairman of the German Eastern Business Association, and representatives of leading German companies.
The meeting focused on the current state and future prospects of energy cooperation between Azerbaijan and Germany. The parties discussed opportunities for collaboration in the fields of natural gas, renewable energy, energy efficiency, hydrogen, heat pumps, energy storage systems, and electricity infrastructure.
Azerbaijan's commencement of natural gas supplies to Germany, its growing role in Europe's energy security, and its ongoing energy transition were highly commended. The participants were also briefed on Azerbaijan's renewable energy projects, electricity interconnectors, green energy corridors, and opportunities for exporting electricity to Europe.  Against the backdrop of expanding regional connectivity and Azerbaijan's hydrogen development plans, the parties exchanged views on broadening cooperation with German companies across a range of energy-related fields.