Energetika naziri Pərviz Şahbazov Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktorluğunun enerji  platforması və beynəlxalq əlaqələr qrupunun direktoru Kristina Lobilla Borrero ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı (Aİ) arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb, enerji təhlükəsizliyi, təbii qaz təchizatı, bərpa olunan enerji, elektrik enerjisi bağlantıları və regional enerji inteqrasiyası ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə qlobal geosiyasi proseslərin və Yaxın Şərqdəki vəziyyətin enerji bazarlarına, xüsusilə də qaz, neft məhsulları və LNG tədarükünə təsirləri müzakirə olunub. Bildirilib ki, Aİ-nin enerji mənbələrinin və marşrutlarının şaxələndirilməsi siyasəti çərçivəsində Azərbaycan qazı mühüm rol oynamaqda davam edir. Təbii qazın enerji balansında mühüm yer tutduğu qeyd edilərək Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğu bildirilib.
“Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin icra vəziyyətini və Avropanın elektrik enerjisi bazarına inteqrasiya imkanları da  nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, layihə Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinə və enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə töhfə verəcək strateji təşəbbüslərdən biridir.
Görüşdə, həmçinin bərpa olunan enerji istehsalı, enerji saxlanc sistemləri, elektrik şəbəkələrinin modernləşdirilməsi və regional enerji bazarlarının inteqrasiyası sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Cristina Lobillo Borrero, Director for Energy Platform and International Relations at the Directorate-General for Energy of the European Commission.
The meeting highlighted Azerbaijan-EU strategic energy cooperation, focusing on energy security, gas supply, renewables, electricity interconnections and regional integration.
The discussions also covered the impact of global geopolitical developments and the situation in the Middle East on energy markets, particularly on the supply of natural gas, petroleum products, and LNG. It was noted that Azerbaijani gas continues to play a significant role within the EU’s policy of diversifying energy sources and supply routes. Emphasizing the key role of natural gas in the energy mix, the parties reaffirmed Azerbaijan’s position as a reliable energy partner.
The meeting also reviewed the implementation status of the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor project and the prospects for integration into the European electricity market. It was noted that the project is one of the strategic initiatives expected to contribute to the European Union’s energy security and the diversification of its energy sources.
The parties further exchanged views on prospects for expanding cooperation in the areas of renewable energy generation, energy storage systems, electricity grid modernization, and the integration of regional energy markets.