“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (IRENA) və Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə  Mərkəzi Asiyada Enerji keçidi üzrə növbəti İnvestisiya Forumu keçirilib.
Forumun açılışında çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, ilk dəfə COP29 çərçivəsində təşkil olunan Forum artıq enerji keçidi, investisiyalar və regional əməkdaşlıq üzrə davamlı dialoq platformasına çevrilib. Nazir qeyd edib ki, IRENA tərəfindən irəli sürülən APRECA təşəbbüsü Mərkəzi Asiya ilə qonşu regionlar arasında bərpa olunan enerji və kritik materiallar sahəsində əlaqəliliyin gücləndirilməsi, enerji keçidinin sürətləndirilməsi və investisiya imkanlarının genişləndirilməsi baxımından mühüm platformadır. Qeyd olunub ki, enerji təhlükəsizliyi, iqlim hədəfləri, texnoloji yeniliklər və artan enerji tələbatı qlobal enerji sistemində yeni reallıqlar formalaşdırır. Süni intellekt və data mərkəzlərinin sürətli inkişafı elektrik enerjisinə tələbatı artırarkən, enerji sistemlərinin və şəbəkələrin bu transformasiyaya uyğunlaşdırılması əsas prioritetlərdən birinə çevrilib.
“Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin regional enerji inteqrasiyasının ən mühüm təşəbbüslərindən biri olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq Sazişi “Transxəzər Enerji Dəhlizi”nin yaradılması istiqamətində mühüm əsas formalaşdırıb. “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz və Xəzər regionlarını vahid geosiyasi məkana çevirən, ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik münasibətlərini möhkəmləndirən siyasətində bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafı mühüm yer tutur. Tarixdə ilk dəfə ölkələrimizin elektrik enerjisi sistemlərini birləşdirəcək strateji əhəmiyyətli “Transxəzər Enerji Dəhlizi”nin yaradılması bu siyasətin əsas prioritetləri ilə tam uzlaşır. Eyni zamanda, bu layihə Avropanı Xəzər dənizi vasitəsilə Asiya və Çinlə birləşdirən Orta Dəhlizin “yaşıl enerji körpüsü” kimi inkişafına geniş imkanlar yaradır.” - deyə nazir bildirib.
Forumun açılışında IRENA-nın baş direktoru Françesko La Kamera ilə yanaşı, COP31-ə ev sahibliyi edəcək Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar da çıxış edib.
Forum APRECA regionunda bərpa olunan enerji əsaslı enerji keçidinin təşviqinə dair Nazirlər Dialoqu ilə davam edib. Enerji keçidinin maliyyələşdirilməsi, regional enerji bağlantılarının inkişafı, bərpa olunan enerji layihələrinə investisiyaların təşviqi və Mərkəzi Asiya ilə qonşu regionlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Tədbirdə Qazaxıstanın energetika naziri Erlan Akkenjenov, Özbəkistanın energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov, Qırğızıstanın energetika naziri Taalaybek İbrayev, Tacikistanın energetika və su ehtiyatları nazirinin müavini Şərif Səfərəli Məhmədzoda, həmçinin  “ACWA Power” şirkəti, Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Asiya İnkişaf  Bankı və UNIDO təşkilatının nümayəndələri iştirak edib.  BMT Baş katibinin müavini və BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (ESCAP) İcraçı katibi Armida Salsiya Alişahbana isə Foruma videoformatda qatılıb.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın enerji keçidi sahəsində uzunmüddətli baxışını əks etdirən “Azərbaycan üçün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi 7 üzrə Yol Xəritəsi” sənədi də təqdim edilib.

Investment Forum on Energy Transition in Central Asia was held in Baku
Within the framework of Baku Energy Week, the next Investment Forum on Energy Transition in Central Asia, jointly organized by the International Renewable Energy Agency (IRENA) and the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, was held.
In his opening remarks, Azerbaijan’s Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that the Forum, first held in Baku during COP29, has already evolved into a platform for continuous dialogue and practical cooperation. The Minister noted that the APRECA initiative, launched by IRENA, serves as an important mechanism enhancing connectivity between Central Asia and neighboring regions in the fields of renewable energy and critical materials, advancing the energy transition and expanding investment opportunities. It was noted that energy security, climate-related objectives, technological innovation and growing energy demand have become key drivers shaping new realities in the global energy system. While the rapid development of artificial intelligence and data centers has increased electricity demand, adapting energy systems and networks to this transformation has become one of the top priorities.
The Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor project is one of the most important initiatives of regional energy integration. It was noted that the Strategic Partnership Agreement signed between Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan formed an important basis for the establishment of the Trans-Caspian Energy Corridor. "Under the leadership of the President of the Republic of AzerbaijanmMr. Ilham Aliyev, the development of cooperation in the field of renewable energy occupies an important place in the policy of transforming Central Asia, the South Caucasus, and the Caspian region into a unified geopolitical space and strengthening strategic partnership and allied relations between our countries. The establishment of the strategically important Trans-Caspian energy corridor, which will interconnect the power systems of our countries, is fully aligned with the key priorities of this policy. At the same time, this project creates broad opportunities for the development of the Middle Corridor as a green energy bridge linking Europe with Asia and China via the Caspian Sea.
Alongside Francesco La Camera, Director-General of IRENA, Alparslan Bayraktar, Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye, which will host COP31, also delivered speech.
The Forum continued with Ministerial Dialogue on Promoting Renewables-Driven Energy Transition in Central Asia. The issues of financing the energy transition, developing regional energy links, promoting investments in renewable energy projects and strengthening cooperation between Central Asia and neighboring regions were discussed. Minister of Energy of the Republic of Kazakhstan Yerlan Akkenzhenov, Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan Jurabek Mirzamahmudov, Minister of Energy of the Kyrgyz Republic Taalaibek Ibraev, Deputy Minister of Energy and Water Resources of the Republic of Tajikistan Sharif Safarali Makhmadzoda, as well as the representatives from ACWA Power, World Bank, EBRD and UNIDO participated at the event. Armida Salsiah Alisjahbana, Under-Secretary-General of the United Nations and Executive Secretary of ESCAP attended the Forum in a video format.
Within the framework of the event, the document Roadmap for Sustainable Development Goal 7 for Azerbaijan was presented, reflecting Azerbaijan's long-term vision in the field of energy transition.