İstanbulda “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan Yaşıl Enerji Dəhlizi” üzrə nazirlərin növbəti iclası keçirilib
İstanbul Təbii Sərvətlər Zirvəsi çərçivəsində “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi üzrə nazirlərin 3-cü görüşü keçirilib.
İclasda Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Türkiyəni energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar, Gürcüstanı iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Mariam Kvrivişvili, Bolqarıstanı isə energetika nazirinin müavini Kiril Temelkov təmsil edib.
Görüşdə COP29 çərçivəsində Bakıda “Şərq-Qərb Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin yaradılması təşəbbüsünün irəli sürüldüyü və layihənin “Texniki Tapşırıq” sənədinin (ToR) hazırlanaraq tamamlandığı qeyd olunub. Elektrik enerjisinə artan tələbat və elektrik enerjisi bağlantılarının strateji əhəmiyyətinin güclənməsi kontekstində bu layihənin reallaşdırılmasının vacibliyi vurğulanıb. Prosesin sürətləndirilməsi məqsədilə zəruri tədbirləri əhatə edən Yol Xəritəsinin qısa müddətdə hazırlanması razılaşdırılıb.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Nazirliyi, Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Bolqarıstan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında yaşıl elektrik enerjisinin ötürülməsi və ticarəti sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” 4 aprel 2025-ci il tarixində Bakıda imzalanıb.

Within the Istanbul Natural Resources Summit (INRES 2026), the 3rd Ministerial Meeting on the Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria Green Energy Corridor was held.
Azerbaijan was represented at the meeting by Energy Minister Parviz Shahbazov, Türkiye by Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar, Georgia by Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, Bulgaria by Deputy Energy Minister Kirill Temelkov.
During the meeting, it was noted that, within the COP29 in Baku, the initiative to establish the East-West Green Energy Corridor had been put forward and that the project’s Terms of Reference (ToR) document had been prepared and finalized. In the context of growing electricity demand and the increasing strategic importance of electricity interconnections, the importance of implementing this project was emphasized. It was agreed that, in order to accelerate the process, a Roadmap encompassing the necessary measures would be prepared in the near term.
It should be noted that the Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Green Electricity Transmission and Trade between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye, and the Ministry of Energy of the Republic of Bulgaria was signed in Baku on 4 April 2025.