Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov 21-23 may tarixlərində Çexiyanın paytaxtı Praqa şəhərində keçirilən 21-ci GLOBSEC 2026 Forumunda iştirak edib.
Forumun “Enerji bazarlarında şok dalğaları və üstünlük uğrunda mübarizə” mövzusunda panel sessiyasında çıxış edən nazir müavini Azərbaycanın Avropanın və regionun enerji təhlükəsizliyinə töhfəsindən bəhs edib. Neft-qaz təchizatı coğrafiyasının genişlənməsindən danışılıb, ənənəvi enerji mənbələrinə, upstream layihələrinə investisiyaların cəlb edilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Azərbaycanın Mərkəzi Asiya, Xəzər və Qara dəniz, Avropa, Yaxın Şərq arasında enerji bağlantısı körpüsü oldugu diqqətə çatdırılıb, ölkəmizdə yaşıl enerji keçidi layihələri, planlar və gələcək hədəflər, eləcə də yaşıl enerji dəhlizləri barədə məlumat verilib.
Forum çərçivəsində Çexiyanın sənaye və ticarət baş direktoru (sənaye və ticarət nazirinin müavini vəzifəsini icra edən) Rene Nedela ilə görüş keçirilib və enerji əməkdaşlığı sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Çex Respublikasının Prezidentinin iştirakı ilə “Qlobal sistemli transformasiya” mövzusunda keçirilən GLOBSEC Forumu Avropanın təhlükəsizliyi, o cümlədən enerji təhlükəsizliyi və müdafiə potensialının gücləndirilməsi, texnologiya ilə geosiyasətin kəsişməsi, həmçinin yeni qlobal nizamın formalaşması kimi məsələlərin müzakirəsinə həsr olunub.

On 21-23 May Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov participated in the 21st GLOBSEC 2026 Forum in Prague, the Czech Republic.
Speaking at the panel session of the forum on Shockwaves Across Energy Markets and the Race for Advantage, the Deputy Minister spoke about Azerbaijan's contribution to the energy security of Europe and the region. The expansion of the geography of oil and gas supply was discussed, and the importance of attracting investments in traditional energy sources and upstream projects was noted. It was noted that Azerbaijan is an energy link bridge between Central Asia, the Caspian and Black Seas, Europe and the Middle East, and information was given on green energy transition projects, plans and future goals, as well as green energy corridors in our country.
Within the Forum, a meeting was held with the Director General of Trade and Industry of the Czech Republic (acting Deputy Minister of Trade and Industry ) Rene Nedela and issues of mutual interest in the field of energy cooperation were discussed.
It should be noted that the GLOBSEC Forum on Global Systemic Transformation with the participation of the President of the Czech Republic is dedicated to the discussion of issues such as European security, including energy security and strengthening defense potential, the intersection of technology and geopolitics, as well as the formation of a new global order.