Energetika Nazirliyində bp şirkətinin baş icraçı direktoru ilə görüş olub
Görüşdə bp şirkəti ilə uzunmüddətli strateji enerji tərəfdaşlığı və enerji təhlükəsizliyi layihələri üzrə əməkdaşlığın hazırda bərpa olunan enerji, dekarbonizasiya istiqamətində genişlənməsindən məmnunluq ifadə olunub. Azərbaycan-bp tərəfdaşlığının 30 ildən çox tarixə malik olduğu və bu əməkdaşlığın mürəkkəb dövrlərdə mühüm nəticələr verdiyi vurğulanıb. Azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən “Şəfəq” layihəsinin icrası, xüsusilə Cəbrayıldan “yaşıl elektron”ların virtual ötürülməsini mümkün edən mexanizmin yaradılması yüksək qiymətləndirilib. Bu mexanizmin regionda dekarbonizasiya və enerji nəqli modelində yeni mərhələyə keçidi təmin edən mühüm innovativ addım olduğu vurğulanıb.
Görüşdə Azərbaycanın enerji sektorunda həyata keçirdiyi islahatlar barədə məlumat verilərək bildirilib ki, ölkəmiz ənənəvi neft - qaz ixracatçısından tədricən bərpa olunan enerji istehsalçısına çevrilir və enerji strategiyası balanslaşdırılmış yanaşmaya əsaslanmaqla neft, qaz, hidro, külək və günəş enerjisini əhatə edir. Həmçinin Xəzər dənizinin 157 QVt külək enerjisi potensialı, eləcə də regionlararası enerji interkonnektor layihələri də diqqət mərkəzində olub. Dünyada elektrik enerjisinə artan tələbat fonunda Azərbaycanın elektrik enerjisinin ixracını prioritet istiqamət kimi müəyyən etdiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, gələcəkdə regionlar və ölkələr arasında əlaqələr təkcə dekarbonizasiya deyil, həm də enerji təhlükəsizliyi baxımından həlledici rol oynayacaq.
Söhbət zamanı Azərbaycan və bp arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi üzrə qarşılıqlı maraq ifadə edilib. Həmçinin qlobal enerji bazarlarında vəziyyət ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

A Meeting was held at the Ministry of Energy with the Chief Executive Officer of bp
A meeting was held between Azerbaijan’s Minister of Energy Parviz Shahbazov and Chief Executive Officer of bp Meg O’Neill.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the expansion of the long-term strategic energy partnership and cooperation on energy security projects between Azerbaijan and bp into the fields of renewable energy and decarbonization. It was noted that the Azerbaijan-bp partnership has more than 30 years of history and this cooperation has delivered significant results in difficult times. The implementation of the Shafag project in the liberated territories was highly appreciated, especially the establishment of a mechanism enabling the virtual transmission of green electrons from Jabrayil. It was noted that this mechanism represents an important and innovative step toward a new stage in regional decarbonization and energy transmission models.
During the meeting, information was provided on the reforms being implemented in Azerbaijan’s energy sector. It was noted that the country is gradually transforming from a traditional oil and gas exporter into a renewable energy producer, with its energy strategy based on a balanced approach encompassing oil, gas, hydropower, wind, and solar energy. The discussions also focused on the Caspian Sea’s 157 GW wind energy potential, as well as regional energy interconnector projects. It was noted that in light of the growing global electricity demand, Azerbaijan has identified the export of electricity as a priority direction. It was further emphasized that future interregional and international connectivity will play a decisive role not only in decarbonization efforts but also in ensuring energy security.
The sides expressed mutual interest in further expanding cooperation between Azerbaijan and bp. They also exchanged views on developments in global energy markets.