Energetika Nazirliyində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyinin tətbiqi ilə bağlı əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupunun 12-ci iclası keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncam və tapşırıqlarına əsasən azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən danışıb. Ötən iclasdan bəri istifadəyə verilən və təməli qoyulan yaşayış məntəqələri və sosial-infrastruktur, o cümlədən enerji  obyektləri barədə məlumat verilib. Yaşıl enerji texnologiyalarının tətbiqi çərçivəsində Cəbrayılda “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyasında yarımstansiyanın tikintisinin başa çatdırıldığı, hazırda günəş panellərinin quraşdırılmasına başlanıldığı qeyd olunub. Həmçinin hər birinin gücü 50 MVt olan “Şəms” və “Üfüq” günəş elektrik stansiyaları layihələrinin icrasının, Kəlbəcərdə isə 240 MVt gücündə külək elektrik stansiyasının tikintisinə hazırlıq məqsədi ilə ölçmə-müşahidə işlərinin davam etdirildiyi bildirilib.
İşçi Qrupun əvvəlki iclasında qəbul edilmiş qərarların icrasına, yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyinin tətbiqi üzrə monitorinqlərin nəticəsinə dair hesabatlar dinlənilib. Zəngilan və Kəlbəcər şəhərlərində, Zəngilan rayonunun  Məmmədbəyli, Cahangirbəyli, Cəbrayıl rayonunun Horovlu, Soltanlı və Şükürbəyli, Kəlbəcər rayonunun Zar, Ağdərə rayonunun Suqovuşan, Çapar, Həsənriz, Vəngli və Kolatağ kəndlərində aparılmış monitorinqlərin nəticələri nəzərdən keçirilib. Ərazilərdə damüstü günəş panellərinin quraşdırılması və vətəndaşların aktiv istehlakçı kimi qeydiyyata alınması proseduru üzrə cari vəziyyətə dair məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, azad edilmiş ərazilərdə indiyədək 2000-dən çox fərdi yaşayış evində, ictimai və sosial binalarda ümumi gücü 7000 kVt-dan çox olan günəş panelləri  və 7000-dən artıq LED əsaslı işıqlandırma qurğusu quraşdırılıb. İşıqlandırma qurğularının 40 faizi, yəni təqribən 3000 ədədi günəş enerjisi ilə işləyən hibrid sistemlərdir.
İclasda, həmçinin yaşayış komplekslərində qaz və istilik təminatı ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Müzakirələrin yekununda irəli sürülən təkliflərin həyata keçirilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin görülməsi barədə razılıq əldə olunub.

The Ministry of Energy has convened the 12th Meeting of the working group tasked with coordinating and monitoring the application of green technologies and energy efficiency standards in the liberated territories.
Deputy Energy Minister Parviz Shahbazov spoke about the large-scale restoration and construction work carried out in the liberated territories in accordance with the relevant orders and instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. The information was given about the settlements and socio-infrastructure, including energy facilities, which were put into operation and laid the foundation since the last meeting. It was noted that the construction of a substation at the Shafag Solar Power Station in Jabrayil was completed within the framework of the application of green energy technologies, and the installation of solar panels has now begun. It was also noted that the implementation of the projects of Shams and Ufug solar power plants with a capacity of 50 MW each, and the measurement and observation work in preparation for the construction of a 240 MW wind power plant in Kalbajar were continued.
Reports on the implementation of decisions made at the previous meeting of the Working Group, the results of monitoring on the application of green technologies and energy efficiency were heard. The results of the monitoring conducted in Zangilan and Kalbajar, as well as in the villages of Mammadbeyli and Jahangirbeyli (in Zangilan); Horovlu, Soltanli, and Shukurbeyli (in Jabrayil); Zar (in Kalbajar); and Sugovushan, Chapar, Hasanriz, Vangli, and Kolatag (in Aghdara), have been reviewed. Information on the current status on the procedure for installing rooftop solar panels in the territories and registering citizens as active consumers was brought to the attention. It has been reported that, to date, in the liberated territories, solar panels with a total capacity exceeding 7,000 kW have been installed in more than 2,000 individual residential houses, as well as in public and social buildings, along with over 7,000 LED-based lighting units. Approximately 40% or 3000 units of them are solar-powered hybrid systems.
At the meeting, discussions were also held on gas and heat supply in residential complexes. At the end of the discussions, an agreement was reached on taking appropriate measures to implement the proposals put forward.