Energetika naziri Pərviz Şahbazovla İrlandiya-Azərbaycan parlamentlərarası işçi qrupunun rəhbəri Toni MakKormakın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycanla İrlandiya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri, xüsusilə enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Parlamentlərarası əlaqələrin münasibətlərin möhkəmləndirilməsində, eləcə də yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsində mühüm rolu vurğulanıb. Enerji sahəsində mövcud qlobal çağırışlar fonunda Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə sabit və etibarlı enerji təchizatçısı kimi verdiyi töhfələr qeyd olunub.  Ölkəmizin xam neft və təbii qaz ixracı, həmçinin enerji sisteminin şaxələndirilməsi çərçivəsində bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və regionlararası “yaşıl enerji dəhlizləri”nin yaradılması istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verilib. İrlandiya nümayəndə heyəti ölkələrinin enerji keçidi siyasəti, bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsi istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdıraraq, Azərbaycanla enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
Görüşdə ötən il Azərbaycandan İrlandiyaya 532 min ton xam neft təchiz edildiyi qeyd olunub. Mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) sahəsində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib, həmçinin İrlandiya şirkətləri Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinə, o cümlədən istehsal və ötürmə sahələrinə investisiya yatırmağa dəvət olunub.
Söhbət zamanı İrlandiya tərəfinin “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərdə iştirakı məsələsinə də toxunulub.

A meeting was held between the Minister of Energy Parviz Shahbazov and the delegation led by the head of the Ireland-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group Tony McCormack.
The opportunities for the development of bilateral relations, in particular, for deepening cooperation in the field of energy were discussed at the meeting. The important role of interparliamentary relations in strengthening ties and identifying new areas of cooperation was emphasized. Against the backdrop of existing global challenges in the energy sector, Azerbaijan’s contribution as a stable and reliable supplier to Europe’s energy security was highlighted.  Information was provided on the country’s exports of crude oil and natural gas, as well as ongoing projects aimed at diversifying the energy system, including the development of renewable energy sources and the creation of interregional green energy corridors. The Irish delegation shared updates on their country’s energy transition policy, development of renewable energy sources, and efforts to modernize energy infrastructure, expressing interest in expanding energy cooperation with Azerbaijan.
At the meeting, it was noted that 532 thousand tons of crude oil were supplied to Ireland from Azerbaijan last year. Cooperation opportunities in the field of liquefied natural gas (LNG) were considered, as well as Irish companies were invited to invest in renewable energy projects in Azerbaijan, including production and transmission.
During the conversation, the question of the participation of the Irish side in the events to be held within the framework of the Baku Energy Week was also touched upon.