Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun 2026-cı il 23 aprel tarixində saat 10:30-da videokonfrans formatında növbəti iclası keçiriləcək.
İclasda Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2026-cı il üçün Yol Xəritəsinin cari ilin birinci rübü üzrə icra vəziyyətinə dair məlumat veriləcək və işçi qrupun fəaliyyəti ilə bağlı digər məsələlər müzakirə olunacaq.

"Connection to Electricity Supply Networks" Working group meeting will be held
On April 23, 2026, at 10:30 a.m., the next meeting of the "Connection to Electricity Supply Networks" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings will be held in videoconference format.
The meeting will be focus on the provision of information on the implementation status for the first quarter of the current year, of the 2026 Roadmap for the implementation of improvements and communication in the relevant area in relation to the "Utilities (electricity)" indicator of the World Bank's "Business Ready" report, as well as the discussion of other issues related to the activities of the working group.