Türkiyədə 5-ci Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar və Sloveniyanın ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumer arasında görüşlər keçirilib.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarla olan görüşdə qlobal enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlı enerji təchizatının təminatında Azərbaycan-Türkiyə enerji tərəfdaşlığının roluna toxunulub. Qaz təchizatı sahəsində mövcud vəziyyət dəyərləndirilib. Həmçinin “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” və “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan” yaşıl enerji interkonnektor layihələrinin inkişafı nəzərdən keçirilib. Proseslərin sürətləndirilməsi razılaşdırılıb. Söhbət zamanı “Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumu”nun növbəti iclasının il ərzində Azərbaycanda keçirilməsi də müzakirə edilib.
Sloveniyanın ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumerlə görüşdə isə  ikitərəfli enerji əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Sloveniyaya Azərbaycandan qaz tədarükünün davam etdirilməsi imkanları, potensial istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq perspektivləri və qarşılıqlı məsləhətləşmələrin gücləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sloveniya tərəfi “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərdə geniş tərkibdə iştiraka dəvət olunub.

The Minister of Energy held several meetings in Türkiye
Within the 5th Antalya Diplomacy Forum in Türkiye, meetings were held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Alparslan Bayraktar and Minister of Environment, Climate and Energy of Slovenia Bojan Kumer.
The meeting with Türkiye`s Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar touched upon the role of the Azerbaijani-Turkish energy partnership in ensuring global energy security and sustainable energy supply. The current situation in the field of gas supply has been assessed. Also, the development of Azerbaijan-Türkiye-Europe and Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria green energy interconnector projects was considered. It was agreed to speed up the processes. The next meeting of the Azerbaijan-Türkiye Energy Forum was held in Azerbaijan during the year.
Slovenian Minister of Environment, Climate and Energy Bojan Kumer expressed satisfaction with the development of bilateral energy relations. The sides exchanged views on the possibilities of continuing gas supplies to Slovenia from Azerbaijan, cooperation opportunities in potential areas and strengthening mutual consultations.