Energetika naziri Misirin ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Houssam-Eldine Reda arasında görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin və əldə olunmuş razılaşmaların əhəmiyyəti vurğulanıb. Misirin Azərbaycanla genişmiqyaslı enerji əməkdaşlığında maraqlı olduğu ifadə edilib. Bu kontekstdə SOCAR və EGPC arasında geniş əməkdaşlığı əhatə edən Çərçivə Sazişinin imzalanması yüksək qiymətləndirilib.
Görüş zamanı “Elsewedy Electric S.A.E.” şirkəti ilə bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanlarına da toxunulub. Birgə layihələrin həyata keçirilməsi perspektivi Azərbaycanda gələcəkdə məlumat mərkəzlərinin artması ilə elektrik enerjisinə tələbatın və ixrac imkanlarının yüksəlməsi müstəvisində nəzərdən keçirilib.
Bundan əlavə, Misir tərəfi “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərdə geniş tərkibdə iştiraka dəvət olunub.

A meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Houssam-Eldine Reda, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to Azerbaijan.
During the meeting, the importance of mutual visits by the heads of state and the agreements reached in advancing bilateral relations was emphasized. It was noted that Egypt is interested in developing large-scale energy cooperation with Azerbaijan. In this context, the signing of a Framework Agreement covering extensive cooperation between SOCAR and EGPC was highly appreciated.
The parties also discussed cooperation opportunities in the field of renewable energy with Elsewedy Electric S.A.E. The prospects for implementing joint projects were considered in the light of the anticipated increase in electricity demand and export potential in Azerbaijan, driven by the future expansion of data centers.
In addition, the Egyptian side was invited to participate with a broad delegation in the events to be held within Baku Energy Week.