2026-cı ilin 1-ci rübü ərzində Energetika Nazirliyi tərəfindən 64 icazə verilib.  “İxrac nəzarəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən ixrac nəzarətinə düşən malların (işlərin, xidmətlərin, əqli fəaliyyətin nəticələrinin) idxalı üzrə 55, ixracı üzrə 3 və tranziti üzrə 4 icazə verilib.
Rüb ərzində, həmçinin mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış əşyaların dövriyyəsi üzrə 1, su elektrik stansiyaları və bio kütlədən alınan qaz və ya digər yanacaq növü vasitəsilə elektrik və istilik enerjisi istehsal edən elektrik stansiyalarında elektrik enerjisinin istehsalı üzrə 500 kilovatdan, digər hallar üzrə isə 150 kilovatdan yuxarı elektrik enejisinin istehsalı ilə bağlı 1 icazə verilib.

During the first quarter of 2026, 64 permits were issued by the Ministry of Energy.  According to the Law of the Republic of Azerbaijan on Export Control, the Ministry of Energy has issued 3 permits for the export goods (works, services, and results of intellectual activity) that are subject to export control, 55 for import and 4 for transit.
During the quarter, a permit was issued for the circulation of items rectricted in civil circulation, and 1 permit was issued related to the electricity production.