Energetika naziri Pərviz Şahbazovla Serbiyanın mədən və energetika naziri Dubravka Djedoviç Handanoviç arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Serbiya dövlət başçılarının yüksək siyasi münasibətlərinin ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsində mühüm rolu vurğulanıb. Bu ilin fevral ayında Belqrad şəhərində Azərbaycan və Serbiya Prezidentlərinin həmsədrliyi ilə keçirilmiş Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının ilk iclasının və qaz-turbin elektrik stansiyası üzrə imzalanmış Hökumətlərarası Sazişin enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyi qeyd olunub. Həmçinin bu ilin martında keçirilmiş energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə Birgə İşçi Qrupunun ilk iclasına toxunulub.
Görüşdə neft-qaz, energetika infrastrukturu, elektrik enerjisinin istehsalı, enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerji və istilik təchizatı sahələrində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. İki ildən artıq müddətdə Azərbaycandan Serbiyaya 444,6 milyon kubmetr qaz ixrac olunduğu bildirilib.  Serbiyada qazla işləyən elektrik stansiyası layihəsinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər nəzərdən keçirilib. “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.
Söhbət zamanı Serbiya tərəfi “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərdə geniş tərkibdə iştiraka dəvət olunub.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Dubravka Djedovic Handanovic, Minister of Mining and Energy of Serbia.
The meeting focused on the crucial role of the high-level relations between the two countries’ leaders in fostering the strategic cooperation between the two countries. It was noted that the first meeting of the Strategic Partnership Council and the Intergovernmental Agreement on the gas turbine power plant, held in February this year in Belgrade under the co-chairmanship of the Presidents of Azerbaijan and Serbia, contributed to the development of cooperation in the field of energy. They also highlighted the first meeting of the Joint Working Group on Energy Cooperation, held this March.
The discussions focused on the cooperation in oil and gas, energy infrastructure, electric energy production, energy efficiency, renewable energy and heat supply. It was mentioned that Azerbaijan had exported 444.6 million cubic meters of natural gas to Serbia in over two years. The work done to implement the project of a gas-fired power plant in Serbia was reviewed. The meeting also reviewed cooperation in the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor project.
The Serbian delegation was invited to attend the events, scheduled to take place during the Baku Energy Week.