Azərbaycan və Serbiya arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə Birgə İşçi Qrupun ilk iclası keçirilib
Energetika Nazirliyində Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə Birgə İşçi Qrupun hibrid formatda ilk iclası keçirilib. Nazir müavini Orxan Zeynalov və Serbiyanın Mədənçilik və Energetika Nazirliyinin Dövlət katibi Sonya Vlahoviçin həmsədrlik etdiyi iclasda Azərbaycan tərəfindən SOCAR, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, “Azəristiliktəchizat” ASC, Serbiya tərəfdən Mədənçilik və Energetika Nazirliyi və “Srbijagas” şirkətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Nazir müavini Orxan Zeynalov iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə, xüsusilə də energetika sahəsində inkişaf etməkdə olan əməkdaşlığı vurğulayıb. 15 fevral 2026-cı il tarixində Belqradda Azərbaycan və Serbiya Prezidentlərinin həmsədrliyi ilə keçirilmiş Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının iclasının bu əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verdiyi qeyd edilib.
Serbiyanın Mədənçilik və Energetika Nazirliyinin Dövlət katibi Sonya Vlahoviç Azərbaycan və Serbiya arasında imzalanmış memorandum və sazişlərlə iki ölkə arasındakı əməkdaşlığın strateji səviyyəyə çatdığını vurğulayıb.
İclas zamanı neft və qaz sektoru, energetika infrastrukturu, elektrik enerjisi istehsalı və enerji səmərəliliyi istiqamətlərində geniş müzakirələr aparılıb. Azərbaycanın Serbiyaya qaz tədarükünün həm Serbiyanın, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verdiyi qeyd edilib. Həmçinin, Serbiyanın Niş şəhərində qazla işləyən elektrik stansiyasının tikintisi üzrə birgə layihə, eyni zamanda istilik təchizatı, yaşıl enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.

The first meeting of the Joint Working Group on energy cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia in a hybrid format was held at the Ministry of Energy. Co-chaired by Deputy Minister Orkhan Zeynalov and State Secretary of Serbia’s Ministry of Mining and Energy Sonja Vlahović, representatives from SOCAR, AREA, AERA, Azeristiliktechizat OJSC, Ministry of Mining and Energy of Serbia and Srbijagas attended the meeting.
Deputy Minister Orkhan Zeynalov emphasized the developing cooperation between the two countries in various fields, especially in the field of energy. It was noted that the meeting of the Strategic Partnership Council, held on 15 February 2026 in Belgrade under the co-chairmanship of the Presidents of Azerbaijan and Serbia, contributed to the expansion of this cooperation.
State Secretary of Serbia’s Ministry of Mining and Energy Sonja Vlahović stressed that cooperation between the two countries reached a strategic level with the memorandum and agreements signed between Azerbaijan and Serbia.
The meeting focused on discussions in the oil and gas sector, energy infrastructure, electricity production, and energy efficiency. It was noted that Azerbaijan's gas supplies to Serbia made a significant contribution to strengthening the energy security of both Serbia and Europe. The meeting also addressed a joint project to construct a gas-fired power plant in Niš, along with cooperation in heat supply, green energy, and energy efficiency initiatives.