Energetika Nazirliyində “Elektroenergetika və bərpa olunan enerji” standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitənin hibrid formatında iclası keçirilib.
Texniki Komitənin katibi Arif Nəzərov çıxış edərək son illərdə standartlaşdırma sahəsində qəbul olunmuş hüquqi aktların energetikada da yeni standartların hazırlanmasını zəruri etdiyini bildirib.
“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs (PHŞ) və Texniki Komitəyə üzv olan qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən iclasda Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) IEC 62933-2-1 standartı layihəsinin yekun variantına dair rəy və təkliflər müzakirə edilib.
İclasda, həmçinin terminologiyanın milliləşdirilməsinin Azərbaycan elektroenergetika sahəsi üçün əhəmiyyəti vurğulanıb.
Sonda irəli sürülən rəy və təkliflər nəzərə alınmaqla energetika sahəsinə aid 13 standart layihəsinin təsdiq edilərək “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” PHŞ-yə təqdim edilməsi razılaşdırılıb.

The meeting of the Technical Committee on Standardization of Electric Power Engineering and Renewable Energy was held
The next hybrid meeting of the Technical Committee on Standardization of Electric Power Engineering and Renewable Energy was held at the Ministry of Energy.
In his speech, the Secretary of the Technical Committee Arif Nazarov said that the legal acts adopted in the field of standardization in recent years necessitated the development of new standards in energy.
At the meeting held with the participation of representatives of the Azerbaijan Standardization Institute Public Legal Entity and member bodies of the Technical Committee, opinions and proposals on the final version of the draft IEC 62933-2-1 standard of the Energy Regulatory Agency (AERA) were discussed.
The importance of nationalizing terminology for the electric power engineering sector of Azerbaijan was emphasized at the meeting.
In conclusion, taking into account the opinions and proposals put forward, it was agreed that 13 draft standards related to the energy sector would be approved and submitted to the Azerbaijan Standardization Institute Public Legal Entity.