Energetika Nazirliyində növbəti enerji auditoru ixtisas attestatının təqdim olunması məqsədilə görüş keçirilib. Görüşdə iştirak edən energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov “Enerji auditi xidmətləri göstərən “Energazer” MMC-nin nümayəndəsi Məcidli İbrahim Mikayıl oğluna binalarda (qurğularda) enerji auditinin həyata keçirilməsi üzrə ixtisas attestatını təqdim edib.
Nazir müavini enerji resurslarından səmərəli istifadə olunması, enerji itkilərinin azaldılması və enerji səmərəliliyinin artırılması baxımından enerji auditorlarının peşəkar fəaliyyətinin mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Enerji auditlərinin müəssisə və binalarda enerji istehlakının təhlili, itkilərin müəyyənləşdirilməsi və qənaət potensialının üzə çıxarılması baxımından vacib alət olduğu vurğulanıb. Məcburi enerji auditi subyektləri üzrə proseslər və qarşıda duran planlarla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Qanunundan irəli gələn tələblərə uyğun olaraq 26-27 fevral tarixlərində təsərrüfat subyektlərində və binalarda enerji auditinin həyata keçirilməsi ixtisas kateqoriyaları üzrə növbəti attestasiya keçirilib. Hər iki ixtisas kateqoriyası üzrə ümumilikdə dörd nəfərin iştirak etdiyi attestasiyalarda yalnız bir nəfər –  Məcidli İbrahim Mikayıl oğlu uğur qazanaraq ixtisas attestatına layiq görülüb.

A meeting was held at the Ministry of Energy to present the next qualification certificate for an energy auditor. During the meeting, Deputy Energy Minister Elnur Soltanov presented a qualification certificate for conducting energy audits in buildings (facilities) to Ibrahim Majidli, a representative of Energazer LLC.
The Deputy Minister noted the significant importance of the professional activities of energy auditors in ensuring the efficient use of energy resources, reducing energy losses, and increasing energy efficiency.  It was emphasized that energy audits serve as an important tool for analyzing energy consumption in enterprises and buildings, identifying losses, and revealing energy-saving potential. An exchange of views was held regarding the processes related to entities subject to mandatory energy audits and the plans ahead.
In accordance with the requirements arising from the Law of the Republic of Azerbaijan onEfficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency, the next certification was conducted on 26-27 December for the professional categories of conducting energy audits in economic entities and buildings. A total of five individuals participated in the certifications across both professional categories, and Ibrahim Majidli successfully passed and was awarded the qualification certificate.