Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində keçirilən nazirlərin 12-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 4-cü iclası ilə paralel olaraq “Yaşıl bağlantılar üzrə investisiya” mövzusunda Azərbaycan - Avropa İttifaqı dəyirmi masası təşkil edilib.
Azərbaycan tərəfindən energetika nazirinin müavinləri Orxan Zeynalov və Elnur Soltanov, Aİ tərəfindən isə Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktorluğunun (ENER) enerji platforması və beynəlxalq əlaqələr qrupunun direktoru Kristina Lobillo Borrero, Genişlənmə və Şərq Qonşuluğu üzrə Baş Direktorluğun (DG ENEST) Şərq Qonşuluğu və Türkiyə üzrə direktoru Adriyen Kiralinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə bağlantılar və ötürmə, bərpa olunan enerji layihələri, elektrik şəbəkələri, enerji səmərəliliyi, enerji saxlanması üzrə əməkdaşlıq diqqət mərkəzində olub. Dəyirmi masada
Azərbaycanda enerji bağlantıları, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində investisiya imkanları və Aİ-nin bu istiqamətlərdə dəstəyinin müəyyənləşdirilməsi  ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Azərbaycan və Aİ biznes dairələri arasında tərəfdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.
Dəyirmi masada Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, “Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti” (GECO Power Company), “Yaşıl Dəhliz Alyansı” (Green Corridor Alliance), “SOCAR Green”, “Azərenerji” ASC, “Siemens Energy”, “Total Energies”, “Nobel Energy”, “Azerbaijan Green Energy Company”, “ACWA Power”, “Masdar”, ENERCON, AYİB, AİB, BMK və Alman-Azərbaycan Ticarət Palatası təmsil olunub.

In parallel with Southern Gas Corridor Advisory Council 12th Ministerial Meeting and Green Energy Advisory Council 4th Ministerial Meeting, the EU-Azerbaijan Green Connectivity Investment Roundtable was organized in Baku.
The event, attended by Deputy Energy Ministers Orkhan Zeynalov and Elnur Soltanov on behalf of Azerbaijan, and, on behalf of the European Union, by Ms Cristina Lobillo Borrero, Director of Energy Security and International Relations, European Commission’s Directorate-General for Energy, as well as Ms Adrienn Kiraly, Director of Neighbourhood East and Türkiye, European Commission’s Directorate-General for Enlargement and the Eastern Neighbourhood, focused on cooperation in connectivity and transmission, renewable energy projects, electricity grids, energy efficiency, and energy storage. The roundtable addressed investment opportunities in Azerbaijan in the fields of energy connectivity, renewable energy, and energy efficiency, as well as identifying potential areas of EU support in these directions. Partnership opportunities between Azerbaijani and EU business communities were also assessed.
The roundtable brought together representatives of Azerbaijan Renewable Energy Agency, the Energy Regulatory Agency of Azerbaijan, GECO Power Company, Green Corridor Alliance, SOCAR Green, Azerenerji OJSC, Siemens Energy, TotalEnergies, Nobel Energy, Azerbaijan Green Energy Company, ACWA Power, Masdar, ENERCON, the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank, the International Finance Corporation, and the German-Azerbaijani Chamber of Commerce.