Martın 3-də Bakı Konqres Mərkəzində Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 12-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 4-cü iclasları keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov dedi:
- Zati-aliləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev.
Hörmətli Avropa İttifaqının enerji və mənzil siyasəti üzrə komissarı Dan Yorgensen.
Hörmətli qonaqlar, xanımlar və cənablar.
Mən sizi Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 12-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 4-cü iclaslarında salamlayıram. Bizim bu toplantımız uğurlu işimizdə bərpaolunan enerjinin tarazlı şəkildə inkişaf etdirilməsi və enerji bağlantılarının regional səviyyədə daha da şaxələndirilməsində göstərdiyimiz səylərin mühüm mərhələsidir.
Mən öz dərin təşəkkürümü Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə ifadə edirəm ki, O, bu uğurun arxasında dayanan əsas şəxsdir və bu işlərə rəhbərlik etmişdir. İndi isə mən böyük məmnunluq hissi ilə əsas çıxış üçün sözü verirəm cənab Prezidentə.
Dövlətimizin başçısı tədbirdə çıxış edib.
- Xanımlar və cənablar, sabahınız xeyir.
İlk növbədə, bütün qonaqlarımızı salamlayıram. Cənab komissarı xüsusi salamlamaq istəyirəm, çünki o, indi gəlib və istirahətə ehtiyacı var. Ancaq buna baxmayaraq, o, bizimlə birlikdədir. Biz onun Brüsseldə iş qrafikinin sıx olmasına baxmayaraq, bu gün bu vacib tədbirdə iştirak etməsini yüksək qiymətləndiririk. Sizin iştirakınız Azərbaycanla Avropa təsisatları arasında yalnız enerji sahəsi ilə məhdudlaşmayan güclü tərəfdaşlığı bir daha nümayiş etdirir.
Hər zaman olduğu kimi, biz Məşvərət Şurasının illik iclasında ötən iclasdan bəri görülmüş işləri nəzərdən keçirir, enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlı enerji təchizatı sahələrində əməkdaşlığımızın və tərəfdaşlığımızın gücləndirilməsi ilə bağlı gələcək birgə addımlarımızı planlaşdırırıq.
Bu təşəbbüsün davamlılığını nümayiş etdirməsindən artıq on ildən çox vaxt keçir və 12 il əvvəl bu təşəbbüsə başladığımız dövrlə müqayisədə birlikdə - məhz birlikdə toplaşmağın və enerji təhlükəsizliyinə dair mühüm məsələləri müzakirə yolu ilə həll etməyin nə dərəcədə vacib olduğunu indi daha aydın şəkildə anlayırıq.
Xüsusilə son 12 ilə nəzər saldıqda müxtəlif ssenarilərin, çətinliklərin, mürəkkəbliklərin və problemlərin şahidi oluruq. Lakin bütün bu çətinliklərə və regionumuzda yaşanan olduqca ağır dövrlərə baxmayaraq, Azərbaycan və tərəfdaşları tərəfindən bir sıra ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması həqiqətən də gündəlik həyatımızda hiss etdiyimiz reallığa çevrilmişdir. Ötən il Bakıda sonuncu görüşümüzdən bəri görülən işlərə nəzər yetirdikdə yenə də irəliləyişin şahidi oluruq. Hər dəfə biz məhz irəliləyişdən danışırıq.
Sonuncu dəfə bu auditoriya qarşısında çıxış edərkən bildirmişdim ki, biz 12 ölkəyə qaz tədarük edirik. Hazırda isə Azərbaycan qazının istehlakçısı olan ölkələrin sayı 16-ya çatıb. Bu göstərici üzrə Azərbaycan boru kəmərləri vasitəsilə qaz tədarük etdiyi ölkələrin sayına əsasən dünyada birinci yerdədir.
Sonuncu dəfə çıxışım zamanı qaz təchizatının coğrafiyasının genişləndirilməsi ilə bağlı planlarımıza toxunmuşdum. Gördüyünüz kimi, bu planlar artıq reallaşdırılıb. Hesab edirəm ki, digər mühüm hadisə qaz təchizatımızın artıq Avropa hüdudlarından kənardakı istiqamətlərə də çatması olmuşdur. İlk dəfə olaraq Suriyaya qaz tədarükünə başlamışıq ki, bu da Suriya xalqına mövcud olan kəskin elektrik enerjisi qıtlığının azaldılmasında yardım göstərmək məqsədi daşıyır.
Beləliklə, Suriyaya 1,5 milyard kubmetr həcmində Azərbaycan qazının tədarükü vasitəsilə biz əhalinin daha yaxşı qorunmasına, biznes fəaliyyəti üçün daha geniş imkanların yaranmasına və müəssisələrin normal fəaliyyətinin təmin edilməsinə töhfə verdik. Çünki hamıya yaxşı məlumdur ki, elektrik enerjisi olmadan heç bir inkişaf əldə etmək mümkün deyil. Bu, həm Suriya, həm region, həm də Azərbaycan üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edirdi. Çünki qaz təchizatının şaxələndirilməsi hər bir ölkə kimi, bizim üçün də xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Biz qaz qəbul edən ölkələrin şaxələndirmə ilə bağlı üzləşdikləri çətinlikləri anlayırıq. Lakin, eyni zamanda, istehsalçı ölkələr üçün də şaxələndirmə mühüm amildir.
Yenə də görürük ki, istehsalçı Azərbaycan, tranzit ölkələr və istehlakçılar arasında əməkdaşlıqda müsbət dinamika müşahidə olunur. Hesab edirəm ki, məhz bu birlik, birgə maraqlar və qarşılıqlı fayda prinsipi on ildən artıq davam edən uğurlu yolumuzun əsas amilidir.
Planlarımıza gəldikdə, bəli, biz Avropanın enerji bazarında mövcudluğumuzu genişləndirmək niyyətindəyik. Artıq Avropanın daha iki ölkəsinə - Almaniyaya və Avstriyaya qaz tədarükünə başlamışıq. Beləliklə, hazırda Avropa İttifaqının 10 üzv dövləti Azərbaycandan qaz alır. Qarşıdakı illərdə Azərbaycanın yataqlarından yeni qaz hasilatı ilə əlaqədar olaraq hasilat həcmlərini artırmaq imkanımız mövcuddur. Lakin bunun üçün şübhəsiz ki, ötən dəfə də qeyd etdiyimiz kimi, mövcud qaz nəqli infrastrukturlarının genişləndirilməsi üzərində düşünməliyik. Çünki bu gün Cənub Qaz Dəhlizi artıq tam yüklənmiş vəziyyətdədir. Biz bazarda mövcud tələbatı və qlobal vəziyyəti nəzərə alaraq, artacaq tələbatı qarşılamaq məqsədilə əlavə genişləndirmə və interkonnektor imkanlarını araşdırırıq. Məqsədimiz ixracı maksimum səviyyəyə çatdırmaqdır.
Cari ildə “Azəri-Çıraq-Günəşli” yatağının dərin qaz laylarından hasilatın başlanmasını gözləyirik. Hasilatın ötən il başlanacağı gözlənilirdi, lakin bu, baş vermədi. Bununla belə, hasilatın məhz cari ildə başlanacağına əminik. İki-üç il ərzində “Abşeron” yatağının tammiqyaslı işlənmə mərhələsinin başlanmasını gözləyirik ki, bu da “Abşeron”dan qaz hasilatını üç dəfə artıracaq. Eyni zamanda, “Ümid” yatağının ikinci mərhələsi üzrə qaz hasilatına başlanması gözlənilir.
Təbii qazın əsas mənbəyi olan “Şahdəniz” yatağımızla bağlı olaraq deyə bilərəm ki, 2028-ci ildə “Şahdəniz”in yeni mərhələsi üzrə hasilatın başlanmasını gözləyirik. Qeyd olunan bütün hasilat profilləri maksimum istehsal səviyyəsində 10-15 milyard kubmetr həcmində əlavə qaz əldə etməyə imkan verəcək. Daha əvvəl qeyd etdiyim kimi, bunun üçün yeni bazarlara, mövcud boru kəməri sisteminin genişləndirilməsinə ehtiyac var və əlbəttə, qazpaylama şəbəkəmizin şaxələndirilməsi istiqamətində əlavə tədbirlərin görülməsi zəruridir.
Artıq bir neçə ildir ki, Məşvərət Şurası çərçivəsində müzakirə olunan məsələlərin bir hissəsi də yaşıl gündəlikdir və bu istiqamətdə də müsbət nəticələr barədə məlumat verə bilərik. Cari ilin yanvarında regionda indiyədək ən böyük külək elektrik stansiyasının - 240 meqavat gücündə obyektin açılışı olub. Layihə “ACWA Power” tərəfindən maliyyələşdirilib və həyata keçirilib.
Bu, bizim artıq malik olduğumuz potensiala əlavə edilən yeni yaşıl enerji mənbəyidir. 2023-cü ildə “Masdar” şirkəti 230 meqavat gücündə Günəş elektrik stansiyası inşa edib. Bir neçə layihə artıq icra mərhələsindədir və gələcək illərdə biz alternativ enerji mənbələri ilə işləyən yeni elektrik stansiyalarının açılışını gözləyirik. Burada bizdə xarici sərmayədarlardan və yerli şirkətlərdən ibarət müsbət kombinasiya mövcuddur. Yerli şirkətlər dedikdə, əlbəttə ki, SOCAR-ı nəzərdə tuturam. Lakin təkcə SOCAR yox, həmçinin özəl şirkətlər alternativ enerji mənbələrinə investisiya yatırmağa başlayıb, çünki burada böyük potensial və bazarda tələbat var.
Artıq ötürücü xətlər mövcuddur, lakin daha çox ötürücü xətlər olacaq. Biz bu məsələ üzərində işləməliyik. Biz enerji kabelləri - Azərbaycandan Avropaya Qara dənizin dibi ilə gedən enerji kabeli və Mərkəzi Asiyadan Azərbaycana gələn enerji kabeli üzərində birlikdə işləməliyik. Hər iki müqavilə imzalanıb və bir layihədə iqtisadi-texniki əsaslandırma tamamlanmaq üzrədir, digər layihədə isə bu iş davam edir.
Bütün bu layihələrin reallaşacağı zaman onlar çox dayanıqlı olacaq və deyərdim ki, bir çox ölkələrin enerji dəhlizləri üçün ekzistensial əhəmiyyət kəsb edəcək. Alternativ enerji ilə bağlı planlarımız artıq imzalanmış müqavilələrə əsaslanır.
Vurğulamaq istəyirəm ki, bunlar anlaşma memorandumları deyil, müqavilələrdir, beləliklə, tərəflərin müqavilə öhdəlikləri var. Biz 2032-ci ilə qədər alternativ enerji mənbələrindən 6-8 giqavat elektrik enerjisi əldə etməyi gözləyirik. Əlbəttə ki, bu, böyük aktivdir. Beləliklə, biz onu ixrac etməliyik. Hazırda elektrik enerjisi istehsalı üçün istifadə etdiyimiz təbii qazı əvəzləmək məqsədilə daxili tələbat üçün istifadə etməliyik. Kommunikasiya sektoru, süni intellekt, data mərkəzləri ilə bağlı planlarımız da daxil olmaqla artan iqtisadiyyat və sənaye üçün şəraiti təmin etməliyik.
Bütün bunlar mənim və ABŞ-nin Vitse-prezidenti tərəfindən imzalanan Amerika Birləşmiş Ştatları və Azərbaycan arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasından sonra artıq üzərində iş gedən layihələrdir. Bu Xartiya bir çox sahələri, o cümlədən süni intellekt, enerji, bağlılıq və bir çox digər məsələləri əhatə edir.
Dünyanın ən qüdrətli dövləti Amerika Birləşmiş Ştatlarının strateji tərəfdaşımız kimi çıxış etməsini nəzərə alaraq bizim planlarımızın gerçəkləşməsi tamamilə real görünür. Biz hidroelektrik stansiyalarına sərmayə yatırırıq. Bu layihələr Ermənistanın işğalından azad edilmiş ərazilərdə icra olunur. Hələ ki, 307 meqavat gücündə hidroelektrik stansiyalar artıq sistemimizə qoşulub. Planlarımız bunu 2-3 ilə təqribən ikiqat artırmaqdır. Bu, bizə əlavə potensial və ucuz enerji verəcək.
Beləliklə, hidroenerji, Günəş enerjisi, külək enerjisi, potensial olaraq termal enerji, - biz hazırda bu məsələni araşdırırıq, - qaz və bütün mümkün kombinasiyalar nəzərdən keçirilir və işin məhz belə aparılması zəruridir. Müzakirə etdiyimiz məsələyə qayıdaraq qeyd edim ki, hətta COP29 çərçivəsində - bu iqlim konfransına ev sahibliyi etdiyimiz zaman da bildirmişdim, baxmayaraq ki, o dövrdəki tendensiya ilə tam uyğun olmadığını anlayırdım, faydalı qazıntı yanacaq növlərini nəzərə almamaq mümkün deyil. Əgər siz qazıntı yanacağını nəzərə almırsınızsa, bu o deməkdir ki, siz xəyallarla yaşayırsınız.
Biz hamımız planetin təhlükəsiz və təmiz olmasını istəyirik. Heç birimiz iqlim dəyişikliyinin fəsadlarını görmək istəmirik. Yeri gəlmişkən, burada Xəzər dənizinin ildən-ilə dayazlaşdığını görə bilərsiniz. Lakin, eyni zamanda, biz bu məsələyə ideologiya nöqteyi-nəzərindən deyil, praqmatizm, realizm nöqteyi-nəzərindən yanaşmalıyıq. Beləliklə, qazıntı yanacağının və bərpaolunan enerji mənbələrinin vəhdəti, xüsusilə də Azərbaycan kimi ölkələrin səylərinin yüksək qiymətləndirilməsi, - ölkənin öz qaz ehtiyatlarının 100 il üçün kifayət edə biləcəyi halda bərpaolunan enerji mənbələrinə milyardlarla sərmayə yatırması, - hesab edirəm ki, iş məhz belə aparılmalıdır. Əminəm ki, bütün bu məsələlər bugünkü tədbirdə müzakirə olunacaq və biz yaxşı həll yolları tapacağıq.
Həmçinin vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycan enerji ehtiyatlarının etibarlı tranzit ölkəsi rolunu da oynayır. Biz Qazaxıstan, Türkmənistan üçün neftin mühüm tranzitini təmin edirik və bizim sistemimiz vasitəsilə nəql olunan neftin həcmi ildən-ilə artır. Biz Xəzərin şərq sahillərindən daha çox neft qəbul etmək iqtidarındayıq və bunun üçün infrastruktura malikik.
Avropa enerji bazarında səylərimizlə bağlı məsələlərə gəlincə, düşünürəm auditoriyanın bilməyi vacib olardı ki, biz bu yaxınlarda Türkiyədə ən böyük elektrik stansiyalarından birini əldə etmişik - 870 meqavat gücündə. Ötən ay Serbiya ilə 500 meqavatlıq elektrik stansiyasının inşasına dair müqavilə imzalandı. Beləliklə, bizim enerji təhlükəsizliyinə töhfəmiz yalnız öz sərhədlərimizlə, Cənub Qaz Dəhlizi ilə məhdudlaşmır.
Həmçinin bizim üçün mühüm nailiyyətlər, mühüm amillər arasında İtaliyada ümumi emal qabiliyyəti 10 milyon ton olan 2 neftayırma müəssisəsinin əldə olunması var. Əgər Egey dənizinin Türkiyə sahillərində artıq sahib olduğumuz 12 milyon tonluq neftayırma müəssisəsini də əlavə etsək, ümumilikdə Aralıq və Egey dənizlərində 22 milyon ton neftayırma potensialımız olacaq ki, bu da öz növbəsində sözsüz ki, neft məhsullarının davamlı təchizatını təmin etməyə kömək edəcək və minlərlə yanacaqdoldurma stansiyası bu razılaşmanın bir hissəsidir.
Sizin vaxtınızı çox almaq istəmirəm. Bilirəm ki, çox məşğul olacaqsınız, sadəcə başa düşülməsi mühüm olan əsas məqamları, planlarımızı, görülmüş işləri və görülməsi planlaşdırılan işləri vurğulamaq istədim. Əminəm ki, iclas hər zaman olduğu kimi səmərəli, konstruktiv və nəticəyönümlü olacaq.
Təşəkkür edirəm.
Pərviz Şahbazov: Zati-aliləri cənab Prezident, biz Sizə olduqca minnətdarıq. Siz hərtərəfli çıxış etdiniz. Əlbəttə ki, Məşvərət Şurası Sizin müdrik rəhbərliyinizlə təsis edilmişdir və artıq mühüm bir platformaya çevrilib. Siz də çıxışınızda qeyd etdiniz ki, şaxələndirmə, sərmayələrin proqnozlaşdırılması və tərəfdaşların fəaliyyəti bağlantılar üçün çox vacibdir. Biz Sizin davamlı dəstəyinizi yüksək dəyərləndiririk və Sizə minnətdarlığımızı bildiririk.
İndi Sizin icazənizlə, mən sözü Avropa İttifaqının enerji və mənzil siyasəti üzrə komissarı Dan Yorgensenə verəcəyəm. Azərbaycanın əsas enerji layihələri Avropaya yönəlib və onlar Azərbaycanla Avropa İttifaqının enerji üzrə strateji tərəfdaşlığını şərtləndirir.
Cənab Yorgensen, söz sizindir.
Komissar Dan Yorgensenin çıxışı
- Sağ olun, cənab nazir.
Cənab Prezident, Zati-aliləri, xanımlar və cənablar.
Mən bu gün burada olmaqdan çox məmnunam. Burada - Bakıda səmimi qəbula görə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Bu gün dəvətimizi qəbul etdiyinizə görə hamınıza minnətdaram.
Belə bir kəlam var: “Atalar üçdən deyib”. Bu gün üçüncü ayın üçüncü günüdür. Ona görə düzgün olardı, elə mən də müzakirəmizi üç əsas hissəyə bölüm.
Əvvəlcə Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyi haqqında danışaq. 2020-ci ildə Azərbaycan qazı Cənub Qaz Dəhlizi ilə Avropaya getdi. 2022-ci ildə bu dəhlizin strateji əhəmiyyəti tam aydın şəkildə üzə çıxdı. Rusiya təcavüzkar müharibəsinə başladı, enerjini silaha çevirdi və Avropa İttifaqı öz enerji təchizatını şaxələndirmək qərarına gəldi. Rusiyadan gələn enerjini əvəz etmək üçün biz ən etibarlı və inanılan tərəfdaşlarımıza üz tutduq və Azərbaycan onların arasında əsas götürüldü. Həmin vaxtdan etibarən biz Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə təbii qazın təchizatını xeyli artırdıq. 2020-ci ilin sonundan Xəzərdə hasil edilən qazın 50 milyard kubmetrdən çox həcmi Trans-Adriatik boru kəməri ilə artıq Avropaya çatdırıldı. Xəzər qazının köməyi ilə Avropa İttifaqının Rusiya qazından asılılığı 2022-ci ildəki ümumi idxalda 45 faizdən 2025-ci ildə 12 faizə düşdü. Həmin rəqəmlər azalmaqda davam edir. İki ildən az müddətdə hər il hələ də idxal etdiyimiz rus qazının qalan 35 milyard kubmetri bazarımızdan çıxarılacaqdır. Həmin qaza görə Avropa İttifaqının hər il sərf etdiyi 10 milyard avro nə Rusiyanı, nə də ki, onun Ukraynaya qarşı təcavüzünü artıq maliyyələşdirməyəcək.
Rusiya qazından asılılığımızı davamlı şəkildə azaltdığımız dövrdə Azərbaycanla tərəfdaşlığımızın vacibliyi yalnız artacaq, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə və Azərbaycan iqtisadiyyatına fayda verəcək. Trans-Adriatik Boru Kəməri ilə kommersiya daşımaları başladığı dövrdə Azərbaycan 2024-cü ildə Avropa İttifaqının alıcılarından təbii qazın ixracına görə təxminən 24 milyard avro qazanıb. Bugünkü səfərin mövqeyi açıq bəyan etmək fürsətidir: Azərbaycanın qazı, qaz təchizatı Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinin mühüm sütunu olaraq qalacaq.
Öz növbəsində, Avropa İttifaqı yaxın gələcəkdə Azərbaycan qazının etibarlı müştərisi olaraq qalacaq və Azərbaycan iqtisadiyyatında struktur transformasiyaya təkan verəcək.
İndi isə icazə verin, ikinci hissəyə keçim. Enerji təhlükəsizliyinin gələcəyi təmiz keçid və elektrikləşmədədir. Avropa İttifaqında biz rekord templərlə bərpaolunan enerji imkanlarını inkişaf etdiririk. Məsələn, 2025-ci ildə biz elektrik enerjisinin 45 faizini bərpaolunan mənbələrdən almışıq və Avropa İttifaqında elektrik enerjisinin satış qiyməti əvvəlki ilə müqayisədə sabit qalıb.
Bilirəm ki, Azərbaycan yerli bazarda ənənəvi yanacağın istehlakını azaltmaq üçün həmçinin elektrikləşməni nəzərdə tutur və beləliklə, öz gəlirlərini artırmaq istəyir. Bundan əlavə bilirəm ki, məhz bu elektrikləşdirmə potensialı bütün regionda böyükdür, bu, xüsusən də yerli səviyyədə və sənayedə hiss olunur.
Türkiyədə 2031-ci ildə COP tədbirinin keçirilməsinə gəldikdə, icazə verin, bir daha qeyd edim ki, elektrikləşmənin gündəlikdə mühüm məsələ olduğu və konkret sahələrin müəyyənləşdirilməsi vacib hesab ediləcəkdir. İcazə verin, Avropa İttifaqının məhz həmin bu sənaye üzrə mövqeyini bildirim. Avropa İttifaqı bu gün məhz təmiz ekosistemin yaradılmasına çalışır. Məhz texnologiyaları tətbiq edir, hidrogen və bərpaolunan enerjiyə üz tutur. Burada rəqəmsal və kibertəhlükəsizlik həll variantları da var. Əlbəttə ki, biz bu sahədə potensialdan istifadə etmək, o cümlədən özəl sektorun kapitalını geniş şəkildə cəlb etmək üçün məhz şəffaf və rəqabətli təminat sxemlərindən istifadə etməli, eyni zamanda, daha çox tənzimləmə və proqnozlaşdırmanı təmin etməliyik. Beləliklə, Avropa İttifaqının şirkətləri bundan sonra da məhz maliyyə imkanlarını, texnologiyalarını, həmçinin kibertəhlükəsizlik və sistemin etibarlığı sahəsində yüksək standartlarını tətbiq etməyə hazırdır.
Beləliklə, icazə verin, indi regional bağlantılara keçim. Bu gün məhz düşünürük ki, bununla bağlı gündəlik çox böyükdür və biz Qara dəniz regionunda, Türkiyədə və Cənubi Qafqazda əlavə addımlar atmaq istəyirik. Əlbəttə ki, burada üç əsas məsələ nəzərdə tutulur. Birincisi, biz ümumi strateji çərçivəni formalaşdırırıq, ikincisi, islahatları prioritetləşdiririk və üçüncüsü, sərmayə siyasətini formalaşdırırıq. Burada həmin gündəliyin həyata keçirilməsində qarşılıqlı maraq var. Regional elektrik baxımından bağlantılar enerji sistemindəki xərclərin azaldılmasına, bərpaolunan enerji üçün inteqrasiya imkanlarının yaradılmasına və ikitərəfli qaydada elektrik enerjisinin nəqlinə imkan yaradır. Beləliklə, biz regional qaydada həmin elektrik enerjisinin ticarətini təmin edəcəyik və elə edəcəyik ki, regional səviyyədə elektrik enerji mənbələri tarazlı şəkildə planlansın.
Bağlantılara gəldikdə, bunlar olduqca vacibdir. Çünki burada infrastruktur və bağlantılar strukturu lazımdır. Bu baxımdan inteqrasiya və düzgün idarəçilik çərçivəsi də vacibdir. Avropa İttifaqı bundan sonra da əlavə imkanları araşdırmağa hazırdır ki, enerji bağlantıları güclənsin və regionda enerji keçidi baş versin, beləliklə, zəmanətlər və maliyyə alətləri təmin edilsin. Əlbəttə ki, özəl sektorun fəal iştirakı çox vacib olacaq. Avropa İttifaqının şirkətləri bundan sonra həm ekspert bacarıqları ilə, həm də innovasiyaları və standartları ilə yardım etməyə hazırdır. Avropa İttifaqı, eyni zamanda, tərəfdaş ölkələrinə regionda kömək edəcək ki, enerji tənzimləmələri daha da güclənsin. Bu baxımdan onlar bu yaxınlarda Avropa İttifaqının məhz enerji proqramının üçüncü fazasına başlayıblar ki, bununla fəaliyyət öz texniki dəstəyini həm ikitərəfli, həm də regional səviyyədə almışdır.
Çox yaxşı haldır ki, məhz transsərhəd elektrik interkonnektorları ilə bağlı planlar artıq formalaşıb, son illər ərzində həyata keçirilir və bir sıra təşəbbüslər var. Həmin təşəbbüslər üzrə layihələr məhz iqtisadi və sistem inteqrasiyası təhlili əsasında həyata keçirilə bilər. Mən səmimiyyətlə arzu edirəm ki, texniki əsaslandırma işləri tezliklə başa çatdırılsın.
Hörmətli qonaqlar, əziz dostlar, yekun olaraq bildirmək istəyirəm, icazə verin, bir daha bu gün bizi burada qəbul etdiyinə görə Zati-aliləri Prezident İlham Əliyevə təşəkkürümü bildirim. Təşəkkür edirəm ki, Siz bu müzakirələrin dərinləşdirilməsi və münasibətlərimizin gücləndirilməsi üçün fürsət yaradırsınız. Belə bir çətin dövrdə münasibətlər heç vaxt olmadığı qədər vacibdir. Cənab Prezident, biz bu baxımdan ötən illə müqayisədə indi daha çətin dövrdəyik. Əlbəttə ki, bu məqsədləri nəzərə aldıqda mən Sizə diqqətinizə görə təşəkkürümü bildirirəm və tədbirə məhsuldar müzakirələr arzulayıram.

On March 3, the 12th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 4th Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council were held at the Baku Convention Center.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the event.
Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov said:
- Your Excellency, President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev,
Distinguished EU Commissioner for Energy and Housing, Mr. Dan Jørgensen,
Dear ministers, ladies and gentlemen,
It is my great honor to welcome you to the 12th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 4th Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council. This gathering marks another significant milestone in our successful efforts to promote the balanced development of natural gas and renewable energy, as well as to further diversify regional energy connectivity.
I would like to extend my deepest gratitude to His Excellency, President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, for his steadfast leadership and unwavering support in driving this success. It is now my distinct privilege to invite President Ilham Aliyev to deliver the keynote address.
The President of Azerbaijan addressed the event.
- Good morning, ladies and gentlemen.
First of all, I'd like to welcome all our guests. A special welcome to Mr. Commissioner — he has just arrived and probably needs to be in bed now, but instead he is with us. We highly appreciate that he is participating in this important event, although we know that he had very busy meetings back in Brussels. So really, your presence once again demonstrates the strong partnership between European institutions and Azerbaijan in the area of energy, and not only.
As always, we at the annual Advisory Council review what has been done since the last meeting and also plan our joint future steps in order to strengthen partnership cooperation in the field of energy security and sustainable energy supply.
It has already been more than a decade that this initiative has demonstrated sustainability, and now we understand, maybe more than when we launched this initiative 12 years ago, how important it is to gather together and address important issues of energy security.
Especially if we look back at these 12 years, we see different scenarios, different complications, challenges, and problems. But despite all those difficulties and very hard times in our region, energy security provided by Azerbaijan and its partners, to a number of countries, has really become something that we can feel on a daily basis. If we look at what has been done since we met last time in Baku last year, we again see progress. Every time we talk about progress.
Last time I was addressing the audience, saying that we supply gas to 12 countries. Now the number of countries where Azerbaijani gas has reached its consumers has reached 16. And by this number, Azerbaijan is number one in the world with respect to the number of countries it supplies with pipeline gas.
Last time I touched upon our plans to expand the geography of gas supplies. So, as you see, it has been done. Also, I think an important event was that our gas supplies have already reached other destinations beyond Europe. For the first time, we started to supply gas to Syria in order to help the Syrian people reduce the dramatic electric energy deficit.
By supplying 1.5 billion cubic meters of Azerbaijani gas to Syria, we helped the population be better protected and have more opportunities to do business and make enterprises functional, because everybody knows very well that without electricity you cannot achieve any development. So this was important for Syria, for the region, and for Azerbaijan because diversification of gas supplies for us, as for every country, is very important. We understand the challenges that countries which receive gas face with respect to diversification. But also for producers, diversification is an important factor.
And again, we see positive dynamics in cooperation between the producer, Azerbaijan, transit countries, and consumers. And this unity and shared interests and shared benefits, I think, are the main reasons for our successful journey for more than a decade.
With respect to our plans, yes, we want to increase our presence in the European energy market. We have already started to supply two more countries in Europe — Germany and Austria. Thus, today, 10 members of the EU receive gas from Azerbaijan. In the coming years, with respect to the new production of gas from Azerbaijani fields, we may increase the output. But for that, definitely — and we spoke about that last time — we need to think about the expansion of the existing gas transportation infrastructure, because today the Southern Gas Corridor is already fully packed. We are looking for other extensions and interconnections in order to be able to supply as much as the market needs and probably will need even more, taking into account the current situation in the world, and in order to be able to export as much as we can.
This year, we expect the beginning of production from the ACG deep gas field. We expected production to start last year, but it did not happen. But definitely, this year production will start. In two or three years, we expect the beginning of the full-phase development of the Absheron field, which will increase gas production from Absheron three times. We also expect the beginning of gas production from the second phase of the Umid field.
With respect to our major source of natural gas, Shah Deniz, in 2028, we expect the beginning of production from a new phase of Shah Deniz. All these gas production profiles will allow us, at the maximum level of production, to reach an additional 10 to 15 billion cubic meters of gas. As I said earlier, for that we will need new markets, expansion of the existing pipeline system, and of course, we need to look at how to diversify our gas distribution network.
Part of the discussions for several years at the Advisory Council has been the green agenda. And here also we can report good results. This January, we inaugurated the biggest wind power station in the region so far — 240 megawatts — financed and constructed by ACWA Power.
This is an additional source of green energy to what we already had. In 2023, Masdar built a 230-megawatt solar power station. Several projects are already in the implementation phase, and we expect the inauguration of new renewable power stations in the coming years. Here, we have a good combination of foreign investors and local companies. Local companies, definitely SOCAR, but not only SOCAR — private companies have also started to invest in renewables because we know that there is great potential and market demand.
There are already transmission lines, but there will be more transmission lines. We need to work on that. We need to work jointly on energy cables, including the energy cable stretching from Azerbaijan to Europe across the Black Sea and the energy cable from Central Asia to Azerbaijan. Both agreements have been signed. The feasibility study has almost been completed for one project and will be completed for the other.
If we look forward to when all these projects are materialized, we will see that they will be very sustainable and, I would say, existential for many countries' energy corridors. Our renewable plans are based on contracts that have already been signed.
I would like to underline that they are contracts, not MOUs — so they are contractual obligations. By 2032, we expect 6 to 8 gigawatts of electric power from renewable sources. This, of course, is a big asset. We need to export it and use this electricity for domestic purposes to substitute the natural gas that we are currently using to produce electricity and to provide conditions for a growing economy and growing industry, including our plans with respect to the communications sector, AI, and data centers — all of which are projects already in the pipeline, especially after the signing last month here in Baku between the Vice President of the United States and myself of the Charter on Strategic Partnership between the United States and Azerbaijan, which covers many areas, including AI, energy, connectivity, and many others.
So the realization of our plans, having the United States — the biggest power — as our strategic partner seems to be absolutely realistic. We have been investing and continue to invest in hydropower stations. These projects are being implemented in the territories liberated from Armenian occupation. So far, 307 megawatts of hydropower stations have already joined our system. Our plans are to almost double that, maybe in two or three years, which will give us additional potential and cheap energy.
So hydro, solar, wind, potentially thermal — we are now investigating this issue — gas, and all the combinations — that is how it should be. Coming back to what we discussed even at COP29, when we were hosting this climate conference, I said then — though I realized it was not in line with the trend at that time — that you cannot ignore fossil fuels. If you ignore fossil fuels, that means you live in your dreams.
We all want to have a safe and clean planet. We all do not want to see the complications of climate change. And by the way, here one can see how the Caspian Sea is shrinking year after year. But at the same time, we need to treat this issue from the point of view of pragmatism and realism, not from the point of view of ideology. The combination of fossil fuels and renewables, and especially appreciation of the efforts of countries like Azerbaijan — which has reserves that can be enough for the country and its neighbors for 100 years of fossil fuels, but nevertheless is investing billions in renewables — I think this is how it should be. I am sure all these issues will be discussed at today's event, and we will come up with good solutions.
I would also like to underline that Azerbaijan plays an important role as a reliable transit country for energy resources. We provide important oil transit for Kazakhstan and Turkmenistan, and year after year, the volume of oil transported through our system is growing. We are capable and have the infrastructure to receive more oil from the eastern shores of the Caspian.
With respect to our efforts on the European energy market, I think it is important for the audience to know that we recently acquired one of the biggest power stations in Türkiye — 870 megawatts. Last month, a contract was signed with Serbia to build a 500-megawatt power station there. Our contribution to energy security is not limited to our boundaries or to the Southern Gas Corridor.
Among important achievements for us is also the acquisition of two refineries in Italy with a total capacity of 10 million tons. If we add that to what we already have on the Turkish Aegean coast — a 12-million-ton refinery — in total we will have 22 million tons of refinery capacity in the Mediterranean and Aegean regions, which will definitely help provide sustainable supplies of oil products. Thousands of petrol stations are also part of the deal.
So I do not want to take much of your time. I know that you will be very busy, but I just wanted to underline the main milestones that are important to understand our plans, what has been done, and what we are planning to do. I am sure that, as always, the meeting will be productive, constructive, and result-oriented.
Thank you very much.
Parviz Shahbazov: Your Excellency, Mr. President, we are extremely grateful for your invaluable remarks. The Advisory Council established with a visionary initiative has evolved into a vital platform, as you have mentioned already in your speech, and it underscores the importance of diversification, predictable investments, and partnership in ensuring energy security and connectivity. We deeply appreciate your continued support and extend our heartfelt thanks.
With your permission, I now turn to the EU Commissioner for Energy and Housing, Mr. Dan Jørgensen. Azerbaijan's key energy projects are Europe-focused, shaping the ever-evolving Azerbaijan-EU strategic energy partnership.
Mr. Jørgensen, the floor is yours.
Speech by Commissioner Dan Jørgensen
- Thank you, Minister, President, Excellencies, ladies and gentlemen.
I am extremely delighted to be here today, and I want to express my heartfelt appreciation for the warm welcome extended here in Baku, and I thank all of you for accepting our invitation today. They say that “good things come in threes.” So today is the third day of the third month, so it seems appropriate that I share with you three key points for our discussion. First of all, energy security. In 2020, gas started flowing from Azerbaijan to Europe through the Southern Gas Corridor. In 2022, the strategic importance of the corridor became abundantly clear. When Russia began its war of aggression and its weaponization of energy, the European Union took the decision to diversify our energy supplies.
To replace Russian energy, we turned to our most trusted and reliable partners, and Azerbaijan was chief amongst these. Since then, we have significantly increased natural gas deliveries through the Southern Gas Corridor. And since late 2020, the Trans-Adriatic Pipeline has already delivered more than 50 billion cubic metres of Caspian gas to Europe.
With the help of Caspian gas, the EU's dependency on Russian gas fell from 45% of overall imports in 2022 to 12% in 2025, and these numbers will continue to fall. In less than two years, the remaining 35 billion cubic metres of Russian gas that we are still importing every year will be out of our markets. The 10 billion euros per year that the EU spends on this gas bill will no longer finance Russia nor its aggression against Ukraine.
We continue to reduce our dependencies on Russian gas, and the importance of our partnership with Azerbaijan will increase, bringing benefits for Europe's energy security and Azerbaijan's economy. Since the Trans-Adriatic Pipeline started commercial deliveries, Azerbaijan has earned around 24 billion euros in natural gas export revenues from EU buyers through 2024. My visit today is an opportunity to make it very clear. Azerbaijan's gas supplies will remain an important backbone of the EU's energy security.
The EU will remain a reliable purchaser of Azerbaijani gas for the foreseeable future, underpinning structural transformation in the Azerbaijani economy.
Let me turn to my second point. The future of energy security lies in the clean transition and electrification. In the EU, we are deploying renewable energy capacity at record levels. In 2025, for example, renewables generated 45% of our electricity, while EU retail electricity prices remain stable compared to the year before. I know that Azerbaijan also foresees electrification as a catalyst to reduce domestic fossil fuel consumption, therefore opening additional opportunities for gas export revenues.
Moreover, I know that there is enormous potential for electrification throughout the whole region, especially when it comes to heating in households and industries.
With a view to COP31 in Türkiye, let us therefore put the electrification higher on the agenda and identify concrete areas for closer collaboration. Here, let me highlight the role of the EU cleantech industry. The EU offers a world-class cleantech ecosystem from grid technologies and storage to renewables and hydrogen, as well as digital and cyber security solutions. To unlock the potential of this offer and to mobilize private capital at scale, we need transparent and competitive procurement schemes, clear market-driven regulation, and long-term predictability. With these conditions in place, EU companies are ready to engage and commit, bringing financing capacity, technological excellence, and high standards in cybersecurity and system reliability.
So, let me turn to my final point, regional connectivity. In the Black Sea Strategy, the EU committed to a connectivity agenda, aiming to improve transport, energy, and digital connections with the Black Sea region, Türkiye, the South Caucasus, and Central Asia. The connectivity agenda does three things. One, it provides a shared strategic framework. Two, it prioritizes reforms. Three, it links investments with policy. There is a mutual interest in advancing this agenda. Regional electricity connectivity helps to reduce energy system costs, facilitate the integration of renewable energy, and enable two-way electricity flows and trading. This will increase regional power trade and ensure that we make the best use of regionally distributed renewable energy resources.
Connectivity must also be understood in an integrated way, encompassing both hard infrastructure and soft connectivity, including regulatory convergence, market integration, and improved governance frameworks. The EU stands ready to explore further opportunities to strengthen energy connectivity and the energy transition in the region, including through the mobilization of guarantees and blended finance instruments.
The active involvement of the private sector will be essential, and EU companies bring significant added value in expertise, innovation, and standards. The EU will also stand ready to support partner countries in the region to go further in strengthening their energy regulations. The recently launched third phase of the EU4Energy programme will further advance this work and provide concrete technical support on bilateral and regional levels.
It is great to see the plans for cross-border electricity interconnections that have been announced over the last years. Considering the number of initiatives announced, it is important that these projects are implemented based on sound economic and system integration analysis. I look forward to the results of the feasibility studies currently being implemented.
Dear friends, to conclude, let me once again thank you, Your Excellency, President Aliyev, for welcoming us here today, and let me thank you for giving us the opportunity to deepen our discussions and reinforce our relationships. In these turbulent times, these relationships are more important than ever. President, last year when we met, we did indeed say “These are complex times.” Now, unfortunately, they're even more complex. And with these objectives in mind, I thank you for your time and look forward to our discussions. Thank you.
Parviz Shahbazov: Commissioner Jørgensen, thank you for your insightful speech. With your co-chairmanship, we believe that the strategic energy dialogue between Azerbaijan and the EU will continue to develop and yield fruitful results. This concludes our opening session.
Mr. President, thank you very much for being with us today.
The meeting was attended by representatives from 27 countries, including Azerbaijan and various European nations, 11 international financial institutions and organizations, and 49 energy companies. Participants include ministers, deputy ministers, and other high-ranking officials.
Following the opening session, the summit continued with a Ministerial Meeting and plenary sessions titled Southern Gas Corridor Session: Sustaining Success and Driving the Next Phase of Development of the Southern Gas Corridor and Green Energy Projects.
The EU-Azerbaijan Green Connectivity Investment Roundtable will be held as part of the Advisory Council.
At the end of the event, a press conference will be held on the outcomes of the 12th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 4th Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council.