Energetika naziri “Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Məhəmməd Cəmil əl-Ramahi ilə görüşüb.
Görüşdə “Masdar” şirkəti ilə günəş və külək enerjisi sahəsində uğurlu tərəfdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. Hazırda Biləsuvar və Neftçalada ümumi gücü 760 MVt olan günəş enerjisi, həmçinin Abşeron və Qaradağ rayonları ərazisində 200 MVt-dan çox gücdə külək enerjisi layihələrinin icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində hökumət və şirkət arasında sıx əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib. İlin sonunadək regionda ən böyük günəş enerjisi layihəsi olan 445 MVt gücündə “Biləsuvar” GES-in istismara verilməsi planı çərçivəsində işlərin sürətləndirilməsi razılaşdırılıb.
Söhbət zamanı Azərbaycanın regional enerji bağlantıları təşəbbüsləri də müzakirə edilib. Xüsusilə Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin uğurlu icrasının Avropanın enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfə verdiyi qeyd olunub. Elektrik enerjisinin, o cümlədən “yaşıl enerji”nin Avropaya ixracı üzrə yeni interkonnektor layihələrinin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bildirilib ki, qlobal enerji mənzərəsində elektrik enerjisinə tələbatın artımı yeni istehsal və ötürmə güclərinin yaradılmasını zəruri edir. Bu kontekstdə Azərbaycanın həm regional ixrac marşrutlarının, həm də daxili tələbatın, o cümlədən süni intellekt və data mərkəzləri kimi yeni istiqamətlərin enerji təminatı üçün layihələr həyata keçirməsi strateji prioritet kimi qiymətləndirilib.
Görüşdə “Masdar” şirkətinin Azərbaycanda həyata keçirdiyi və planlaşdırdığı layihələrin regional əhəmiyyəti vurğulanıb, tərəfdaşlığın gələcəkdə daha da genişləndirilməsi niyyəti ifadə edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Mohamed Jameel Al-Ramahi, CEO of Masdar.
During the meeting, the sides expressed satisfaction regarding the successful partnership with Masdar in the fields of solar and wind energy. The sides reviewed the implementation status of solar energy projects with a total capacity of 760 MW in Bilasuvar and Neftchala, as well as wind energy projects with a capacity of more than 200 MW in the Absheron and Garadagh districts. They also highly appreciated the close cooperation between the government and the company in implementing the projects. It was agreed to speed up the work within the project to ensure the commissioning of the 445 MW Bilasuvar solar power plant (SPP) by the end of the year.
Azerbaijan's regional energy connectivity initiatives were also discussed during the conversation. The sides particularly noted that the successful implementation of the Southern Gas Corridor project has made a significant contribution to Europe's energy security. The two exchanged views on the prospects of new interconnector projects for the electricity export, including green energy, to Europe. It was noted that the growth in electricity demand in the global energy landscape necessitates the creation of new generation and transmission capacities. In this context, Azerbaijan's implementation of projects for energy supply of both regional export routes and domestic demand, including new directions such as artificial intelligence and data centers, was assessed as a strategic priority.
The meeting highlighted the regional significance of the projects implemented and planned by Masdar in Azerbaijan. The sides expressed their intention to further expand the partnership in the future.