Energetika naziri İranın yol və şəhərsalma nazirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla İran İslam Respublikasının yol və şəhərsalma naziri, Azərbaycan-İran İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Birgə Komissiyasının həmsədri Fərzanə Sadiqin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Dövlət başçılarının dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin dərin tarixi köklərə malik Azərbaycan-İran əlaqələrinin bütün sahələrdə yeni mərhələdə inkişafına təkan verdiyi məmnunluqla qeyd olunub. İkitərəfli münasibətlərdə enerji sahəsinin mühüm rol oynadığı vurğulanıb. “Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadiyyat, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyası”nın 17-ci iclasının Protokolunda enerji məsələlərinin də əks olunması bu istiqamətdə tərəfdaşlığa verilən önəmin göstəricisi kimi qiymətləndirilib.
Görüşdə birgə layihələrin, o cümlədən “Xudafərin”, “Qız Qalası” və “Ordubad” su elektrik stansiyalarının icrası və elektrik enerjisinin ixracı ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Gündəlikdə olan layihələrin həyata keçirilməsinin sürətləndirilməsi məqsədilə birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi razılaşdırılıb.

Energy Minister met with delegation led by Minister of Road and Urban Development of Iran
A meeting was held between Minister of Energy Parviz Shahbazov and a delegation led by Farzaneh Sadegh, Minister of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran and Co-Chair of the Azerbaijan-Iran Intergovernmental Joint Commission on Economic Cooperation.
It was noted with satisfaction that the friendship and partnership relations between the Heads of State have given impetus to the development of Azerbaijan–Iran relations, which have deep historical roots, at a new stage across all areas. It was emphasized that the energy sphere plays an important role in bilateral relations. The inclusion of energy issues in the Protocol of the 17th Meeting of the State Commission on Economic, Trade and Humanitarian Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran was assessed as an indicator of the importance attached to partnership in this field.
At the meeting, discussions were held on the implementation of joint projects, including Khudaferin, Giz Galasi and Ordubad HPPs and the electricity export . It was agreed to strengthen joint activities in order to accelerate the implementation of the projects on the agenda.