Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazov, “Azərenerji” ASC, Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, “Azerbaijan Green Enerji Company” (AGEC), “CEI Naxçıvan” MMC, “Nobel Energy” və “Enerso” MMC-nin rəhbər şəxslərinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Naxçıvanın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “yaşıl enerji zonası” ilə bağlı strateji baxışına uyğun inkişaf etdirildiyi, Muxtar Respublikada bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi, müasir şəbəkə infrastrukturunun qurulması və enerji sisteminin gücləndirilməsi istiqamətində görülən tədbirlərdən bəhs edilib. Zəngəzur dəhlizinin enerji komponenti üzrə həyata keçirilən işlər, o cümlədən enerji sistemlərinin birləşdirilməsi, Naxçıvandan elektrik enerjisinin ixrac edilməsi perspektivləri nəzərdən keçirilib. Naxçıvanda 50 MVt gücündə günəş elektrik stansiyalarının tikintisi ilə bağlı “CEI Nakhchivan” MMC və “Enerso” MMC ilə əməkdaşlıq ölkəmizin “yaşıl enerji” gündəliyində mühüm mərhələ kimi dəyərləndirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Naxçıvan Muxtar Respublikasının enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, davamlı sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsi və onun regional enerji istehsalı və ixrac mərkəzinə çevrilməsi məqsədilə bərpa olunan enerji mənbələrinin geniş tətbiqi dövlət başçısının strateji kursunda prioritet istiqamətlərdən biridir. Hazırda Naxçıvanda bərpa olunan enerji mənbələrinin payı elektrik enerjisinin quraşdırılmış gücündə 44 faiz, istehsalında isə 36,4 faiz təşkil edir. Naxçıvanda bərpa olunan enerji sahəsində özəl investisiyanın ilk nümunələri olan, ümumi investisiya dəyəri 60 milyon manatdan çox təşkil edən “Şəms 1” və “Qərbi Üfüq” günəş elektrik stansiyaları bölgədə “yaşıl inkişaf” modelinin formalaşmasına mühüm töhfə verəcəkdir.”
“Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev Naxçıvan Muxtar Respublikasında enerji təchizatının dayanıqlılığının gücləndirilməsi və xüsusilə yay aylarında artan tələbatın qarşılanması baxımından günəş elektrik stansiyalarının vacibliyini vurğulayıb.
Naxçıvan MR-nın iqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev isə strateji əhəmiyyətli bu iqtisadi rayonun zəngin günəş enerjisi potensialının reallaşdırılmasında bu yeni layihələrin rolunu yüksək qiymətləndirib. Naxçıvanda yaradılacaq yeni güclərin iqtisadi inkişafa, gələcəkdə qonşu ölkələrə və Avropaya enerji ixracına da təkan verəcəyi qeyd edilib.
AGEC-in İdarə Heyətinin sədr müavini Xəyalə Nağıyeva bildirib: “İnanırıq ki, dövlət qurumları ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən bu təşəbbüs regionda yaşıl investisiyaların artmasına və uzunmüddətli iqtisadi dəyərin formalaşmasına zəmin yaradacaq. Bu layihə dövlət və özəl sektor sinerjisinin real nəticəsidir. Layihə həm regionun enerji təhlükəsizliyinə töhfə verəcək, həm də Azərbaycanın bərpa olunan enerji üzrə strateji hədəflərinə xidmət edəcək.”
“Nobel Energy” şirkətinin baş kommersiya direktoru Eldar Məmmədzadə deyib: “Günəş elektrik stansiyalarının inkişafı ilə bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsini təmin edərək Naxçıvanda “Yaşıl Enerji Zonası” təşəbbüsünü dəstəkləməkdən məmnunuq. “Nobel Energy” olaraq regionda müasir və dayanıqlı enerji infrastrukturunun qurulması ilə iqtisadi artıma və enerji keçidinə töhfə verməyə davam edirik.”
Yekunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Azərenerji” ASC ilə “CEI Nakhchivan” MMC arasında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 25 MVt gücündə “Şəms 1” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” imzalanıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Azərenerji” ASC ilə  “Enerso” MMC arasında 25 MVt gücündə “Qərbi Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” imzalanıb. Şirkətlərlə stansiyalar üzrə investisiya müqavilələri Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından energetika naziri Pərviz Şahbazov, enerji alqı-satqı və ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqavilələri isə “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev tərəfindən imzalanıb.
Bu layihələrin reallaşması nəticəsində ümumilikdə illik 122 milyon kVt·st elektrik enerjisi istehsalı gözlənilir ki, bu da 26 milyon kubmetr qaza qənaət edilməsinə, 57 min ton karbon emissiyasının azaldılmasına imkan yaradacaq.

Contracts were signed for 50 MW Solar PV Projects in Nakhchivan
Energy Minister Parviz Shahbazov, Azərenerji OJSC, Minister of Economy of Nakhchivan Autonomous Republic Kazim Huseynaliyev, Azerbaijan Renewable Energy Agency, “Azerbaijan Green Energy Company” (AGEC), CEI Nakhchivan LLC, Nobel Energy and Enerso LLC held a meeting at the Ministry of Energy.
The meeting highlighted that Nakhchivan is being developed in line with the strategic vision of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, regarding a green energy zone. Discussions covered measures undertaken in the Autonomous Republic to expand the use of renewable energy sources, establish modern grid infrastructure, and strengthen the energy system. The work carried out on the energy component of the Zangazur corridor, including the integration of energy systems and the electricity export prospects from Nakhchivan were considered. Cooperation with CEI Nakhchivan LLC and Enerso LLC in connection with the construction of 50 MW solar PV projects in Nakhchivan was assessed as an important stage in the green energy agenda of our country.
Minister Parviz Shahbazov stated: “The extensive application of renewable energy sources, aimed at strengthening the energy security of the Nakhchivan Autonomous Republic, accelerating its sustainable socio-economic development, and transforming it into a regional energy production and export hub, is among the priority directions of the strategic course defined by the Head of State. Currently, renewable energy accounts for 44 percent of installed electricity generation capacity and 36.4 percent of electricity production in Nakhchivan. Shams 1 and Western Horizon solar PV projects, the first examples of private investment in the renewable energy sector in Nakhchivan, with a total investment value exceeding 60 million AZN, will make a significant contribution to the formation of a green development model in the region.
President of Azərenerji OJSC Baba Rzayev stressed the importance of solar power plants in terms of strengthening the sustainability of energy supply in the Nakhchivan Autonomous Republic and meeting the growing demand, especially in summer.
Minister of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic Kazim Huseynaliyev highly appreciated the role of these new projects in realizing the region’s substantial solar energy potential. It was noted that the new generation capacities to be established in Nakhchivan would stimulate economic development and contribute to electricity exports to neighboring countries and Europe in the future.
Deputy Chairman of the Management Board of AGEC Khayala Nagiyeva stated: "We believe that this initiative, implemented in partnership with state institutions, will contribute to growth of green investments in the region and creating long-term economic value. This project is a tangible result of public–private sector synergy. It will not only strengthen the region’s energy security but also support Azerbaijan’s strategic renewable energy objectives."
Chief Commercial Officer of Nobel Energy Eldar Mammadzadeh said: "We are proud to align with the Green Zone initiative in Nakhchivan, reinforcing our commitment to renewable energy integration through the development of solar power plants. Nobel Energy remains dedicated to driving this transition, delivering essential infrastructure that will foster long-term sustainable economic growth across the region."
At the end, an Investment Agreement, a Power Purchase Agreement, and a Grid Connection Agreement were signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and Azərenerji OJSC, and CEI Nakhchivan LLC for the 25 MW Shams 1 Solar PV project in the Nakhchivan Autonomous Republic. Additionally, an Investment Agreement, a Power Purchase Agreement, and a Grid Connection Agreement were signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and Azərenerji OJSC, and Enerso LLC for the 25 MW Western Horizon Solar PV project. The investment agreements on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan were signed by Minister of Energy Parviz Shahbazov, while the Power Purchase and Grid Connection Agreements were signed by President of Azərenerji OJSC Baba Rzayev.
As a result of the implementation of these projects, total annual electricity generation of 122 million kWh is expected, enabling savings of 26 million cubic meters of natural gas and a reduction of 57,000 tons of carbon emissions.