“Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü Naxçıvanda enerji səmərəliliyi barədə məlumatlılığı artırır
Avropa İttifaqı (Aİ) tərəfindən maliyyələşdirilən Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı yerli iqlim və enerji fəaliyyəti üzrə ən böyük təşəbbüslərdən birinə qoşulmağı nəzərdən keçirən bələdiyyələr üçün mövcud imkanlar haqqında daha bir maarifləndirici tədbir təşkil edib.
Tədbir 13 fevral tarixində Naxçıvanda keçirilib və təxminən 35 bələdiyyə nümayəndəsini bir araya gətirib. Görüşün əsas məqsədi təşəbbüsə qoşulmaq istəyən tərəflərə Merlər Razılaşmasına üzvlüyün praktikada nə demək olduğunu aydın şəkildə izah etmək olub. Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı komandası təşəbbüs haqqında məlumat verib və şəhərlər üçün mövcud olan konkret dəstək mexanizmlərini təqdim edib. Bu dəstəyə Dayanıqlı Enerji və İqlim üzrə Fəaliyyət Planlarının hazırlanması ilə bağlı metodiki vasitə, irəliləyişin izlənilməsi üçün alətlər, layihə dəstək xidməti, potensialın artırılması fəaliyyətləri, eləcə də iqlim layihələrinin icrasına yönəlmiş texniki dəstək daxildir.
Tədbiri açılış nitqi ilə başlayan Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Marijana Kujundzic iqlim və enerji sahəsində konkret nəticələrin əldə olunmasında şəhərlərin rolunu vurğulayıb və bələdiyyələri təşəbbüsə qoşulmağa dəvət edib.
Energetika Nazirliyinin Enerji səmərəliliyi şöbəsinin müdiri Cahid Mikayılov enerji səmərəliliyinin Azərbaycanın davamlı inkişaf gündəliyinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu və bu siyasətin real nəticələrə çevrilməsində yerli səviyyədə atılan addımların mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Naxçıvandan əvvəl eyni maarifləndirici tədbirlər Bakı və Şəki şəhərlərində təşkil olunub.
Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı, Qlobal Merlər Razılaşması ailəsinin tərkib hissəsidir. Bu qlobal təşəbbüs şəhərlərin iqlim liderliyi üzrə ən böyük alyanslardan biridir və 13 500-dən çox şəhər və yerli hakimiyyət orqanının öhdəlikləri üzərində qurulub. Bu şəhərlər 6 qitə və 147 ölkəni təmsil edir və ümumilikdə 1,2 milyarddan çox əhalini əhatə edir.

On 13 February, the Covenant of Mayors – Eastern Partnership (CoM East), an EU-funded initiative, organised an awareness-raising event in the Nakhchivan Autonomous Republic to present opportunities for municipalities considering joining one of the largest frameworks for local climate and energy action.
The event took place on 13 February in the Nakhchivan Autonomous Republic, bringing together around 35 representatives of municipalities.
The meeting focused on helping potential signatories understand what joining the Covenant of Mayors means in practice. The Covenant of Mayors - Eastern Partnership team presented the initiative’s framework and concrete support available to cities, including guidance on developing Sustainable Energy and Climate Action Plans, tools for monitoring progress, access to the project helpdesk, capacity-building activities, and tailored technical assistance for the implementation of climate projects.
Opening the event, Marijana Kunjundzic, EU Ambassador to Azerbaijan, highlighted the role of cities in delivering tangible climate and energy results and invited them to join the initiative.
Jahid Mikayilov, Head of the Energy Efficiency Department of the Ministry of Energy emphasised that energy efficiency is one of the main directions of Azerbaijan’s sustainable development agenda and that steps taken at the local level play an important role in turning this policy into real results.
Note that prior to Nakhchivan, similar awareness raising events took place in Baku and Sheki.
The Covenant of Mayors - Eastern Partnership is part of the Global Covenant of Mayors "family", which is one of the largest global alliance for city climate leadership across the globe built upon the commitment of over 13,500 cities and local governments. These cities hail from 6 continents and 147 countries. In total, they represent more than 1.2 billion people.