Avropa İttifaqı (Aİ) tərəfindən maliyyələşdirilən Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı  Azərbaycanda, yerli iqlim və enerji fəaliyyəti üzrə ən böyük təşəbbüslərdən birinə qoşulmağı nəzərdən keçirən bələdiyyələr üçün mövcud imkanlar haqqında maarifləndirici tədbir təşkil edib.
Tədbir 10 fevral tarixində Bakıda keçirilib və bələdiyyələrin, habelə milli qurumların təxminən 100 nümayəndəsini bir araya gətirib. Görüşlər Avropa İttifaqının məlumatlı yerli iqlim və enerji öhdəliklərinin dəstəklənməsinə yönəlmiş daha geniş səyləri çərçivəsində, yerli enerji səmərəliliyini, iqlimə davamlılığı və dayanıqlı inkişafı gücləndirmək istəyən şəhərləri bir araya toplayıb.
Görüşlərin əsas məqsədi potensial qoşulmaq istəyən tərəflərə Merlər Razılaşmasına üzvlüyün praktikada nə demək olduğunu aydın şəkildə izah etməkdən ibarətdir. Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı komandası təşəbbüsü haqqında məlumat və şəhərlər üçün mövcud olan konkret dəstək mexanizmlərini təqdim edib. Bu dəstəyə Dayanıqlı Enerji və İqlim üzrə Fəaliyyət Planlarının hazırlanması üzrə metodiki vasitə, irəliləyişin izlənilməsi üçün alətlər, layihə dəstək xidməti, potensialın artırılması fəaliyyətləri, eləcə də iqlim layihələrinin icrasına yönəlmiş texniki dəstək daxildir.
Şəki Şəhər Bələdiyyəsinin sədr müavini Səyyarə Musayeva, Mingəçevir Şəhər Bələdiyyəsinin sədri Anar İsmayılovMoldovanın Ceadir-Lunqa şəhərinin meri Anatolii Topal Merlər Razılaşması təşəbbüsünə qoşulma üzrə öz təcrübələrini bölüşüblər.
Azərbaycanda Merlər Razılaşmasında iştirak artıq konkret nəticələr verib. Mingəçevir ölkədə Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı tərəfindən Dayanıqlı Enerji və İqlim üzrə Fəaliyyət Planının (SECAP) hazırlanması üçün dəstək alan ilk şəhər olub və bu, yerli iqlim və enerji planlaşdırması üçün zəmin yaradıb. Həm Mingəçevir, həm də Şəki üçün təşəbbüs bələdiyyə obyektlərində enerji auditlərinin aparılmasına dəstək göstərib və hazırda şəhərlərə maliyyələşmə mənbələrinin tapılması istiqamətində kömək edir. Şəkidə bu dəstək həmçinin “Mounting Adapt” proqramı çərçivəsində konkret layihə üçün maliyyənin cəlb olunmasına imkan yaradıb. Bundan əlavə, Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı yerli maraqlı tərəflərin cəlb olunmasına və ictimai məlumatlılığın artırılmasına töhfə verən Enerji Günlərinin təşkili prosesini də dəstəkləyib.
Tədbirləri açılış nitqi ilə başlayan Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Marijana Kunjundzic iqlim və enerji sahəsində konkret nəticələrin əldə olunmasında şəhərlərin rolunu vurğulayıb və bələdiyyələri təşəbbüsə qoşulmağa dəvət edib.
Azərbaycanın daha çox bələdiyyəsini iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparan və vətəndaşları üçün daha yaxşı gələcək təmin etməyə çalışan Avropanın ən böyük yerli hökumətlər hərəkatına qoşulmağa dəvət etməkdən məmnunam. Artıq təxminən 12 000 yerli hakimiyyət orqanı Aİ-nin iqlim baxımından neytral, dayanıqlı və hər kəs üçün ədalətli gələcək vizyonuna uyğun olaraq enerji və iqlim sahəsində könüllü öhdəliklər götürüb. Həmçinin qürur duyuram ki, Aİ Azərbaycanın qoşulmuş bələdiyyələrini təlimlər və metodoloji dəstək, xüsusi texniki yardım, qabaqcıl təcrübələr, eləcə də təcrübə mübadiləsi, şəbəkələşmə və məlumatlılığın artırılması vasitəsilə dəstəkləyir”, – deyə səfir Marijana Kunjundzic bildirib.
Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf gündəliyində enerji səmərəliliyinin əsas istiqamətlərdən biri olduğunu və bu siyasətin real nəticələrə çevrilməsində yerli səviyyədə atılan addımların mühüm rol oynadığını vurğulayan Energetika Nazirliyinin Enerji Səmərəliliyi şöbəsinin müdiri Cahid Mikayılov bildirib: “Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı təşəbbüsü enerji səmərəliliyi sahəsində bələdiyyələr üçün icra mexanizmləri təqdim edən mühüm platformadır. Energetika Nazirliyi bu imkanlardan səmərəli istifadə olunması istiqamətində yerli özünüidarəetmə orqanlarını dəstəkləməyə davam edəcək.”
Merlər Razılaşması – Şərq Tərəfdaşlığı təşəbbüsünün komanda rəhbəri Christophe Frering qeyd edib ki, tədbirlərin əsas məqsədi şəhərləri məlumatlı qərar qəbul etmək üçün zəruri biliklərlə təmin etməkdir.
Azərbaycandan marağın artdığını müşahidə edirik. Bizim rolumuz bələdiyyələrin təşəbbüsə qoşulub-qoşulmamaq və bunu hansı şəkildə etmək barədə qərar vermələri üçün aydın məlumat, praktiki alətlər və real nümunələr təqdim etməkdir”, – deyə cənab Frering vurğulayıb.

Covenant of Mayors – East raises awareness of local climate action opportunities in Azerbaijan
The Covenant of Mayors – Eastern Partnership (CoM East), an EU-funded initiative, organised an awareness-raising events in Azerbaijan to present opportunities for municipalities considering joining one of the largest frameworks for local climate and energy action.
The event took place on 10 February in Baku, bringing together around 100 representatives of municipalities and national institutions. The meetings gathered cities seeking to strengthen local energy efficiency, climate resilience, and sustainable development, as part of broader EU efforts to support informed local climate and energy commitments.
The meetings focused on helping potential signatories understand what joining the Covenant of Mayors means in practice. The Covenant of Mayors – East team presented the initiative’s framework and concrete support available to cities, including guidance on developing Sustainable Energy and Climate Action Plans, tools for monitoring progress, access to the project helpdesk, capacity-building activities, and tailored technical assistance for the implementation of climate projects.
Sayyara Musayeva, Deputy Mayor of Sheki municipality, Anar Ismayilov, Mayor of Mingachevir Municipality, and Anatolii Topal, Mayor of Ceadir Lunga in Moldova, shared their experience of joining the Covenant of Mayors.
In Azerbaijan, participation in the Covenant of Mayors has already led to concrete results. Mingachevir was the first city in the country to receive support from the Covenant of Mayors – East for the development of a Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP), providing a structured basis for local climate and energy planning. For both Mingachevir and Sheki, the initiative supported energy audits of municipal facilities and is currently assisting the cities in finding financing. In Sheki, this support also helped secure funding under the Mounting Adapt programme for a concrete project. Additionally, CoM East supported the organisation of Energy Days, helping to engage local stakeholders and raise public awareness.
Opening the events, Marijana Kunjundzic, EU Ambassador to Azerbaijan, highlighted the role of cities in delivering tangible climate and energy results and invited them to join the initiative.
“I am excited to invite more municipalities of Azerbaijan to join the largest movement of local governments in Europe acting on climate change to secure a better future for their citizens. Already around 12,000 local authorities voluntarily committed to act on energy and climate in line with the EU’s vision for a climate-neutral, resilient and fair future for all. I am also proud that the EU is there to support signatory municipalities of Azerbaijan with training and methodological support, tailored technical assistance and best practices as well as exchange of experience, networking and awareness raising”, Ambassador Marijana Kunjundzic said.
Emphasising that energy efficiency is one of the main directions of Azerbaijan’s sustainable development agenda and that steps taken at the local level play an important role in turning this policy into real results, Jahid Mikayilov, Head of the Energy Efficiency Department of the Ministry of Energy, stated: “The Covenant of Mayors initiative is an important platform that provides municipalities with implementation mechanisms in the field of energy efficiency. The Ministry of Energy will continue to support local self-government bodies in making effective use of these opportunities.”
Christophe Frering, Team Leader of the Covenant of Mayors – East, said the events aimed to equip cities with the knowledge needed to make an informed decision. “We see an increasing interest from Azerbaijan. Our role is to provide clear information, practical tools, and real examples so municipalities can decide whether and how to join the initiative,” Mr. Frering said.