Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan energetika nazirlərinin müavinləri, Birgə Müəssisə, “CESI S.p.A” şirkəti, Asiya İnkişaf Bankı (AİB) və üç ölkənin elektrik enerjisi şirkətlərinin iştirakı ilə “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanmasına dair ilk onlayn iclas keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın böyük bərpa olunan enerji potensialının araşdırılmasında üç ölkənin, beynəlxalq qurumların və məsləhətçi şirkətlərin ortaq səylərinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir müavini bildirib ki, “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi ölkələr arasındakı enerji bağlantılarını gücləndirməklə strateji əməkdaşlığı daha da dərinləşdirəcək.
Qazaxıstanın energetika nazirinin müavini Sunqat Yesimxanov və Özbəkistanın energetika nazirinin müavini Ümid Mamadinov tədqiqatdan yüksək nəticələr gözlədiklərini qeyd edərək, “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin regional enerji inteqrasiyası və aşağı karbonlu keçid üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər.
İclasda məsləhətçi şirkət “CESI S.p.A”, eləcə də tərəfdaşları Türkiyənin “EPRA” və Böyük Britaniyanın “JURU” şirkətləri tərəfindən birgə həyata keçiriləcək layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının başlanğıc mərhələsi üzrə planlaşdırılan tədbirlər və müvafiq missiyanın təşkili ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Növbəti addımlar razılaşdırılıb.
Qeyd edək ki, layihənin icrası məqsədilə “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası və Özbəkistan Respublikası hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” əsasında “Yaşıl Dəhliz Alyansı” - Birgə Müəssisə yaradılıb. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını hazırlamaq üçün İtaliyanın “CESI S.p.A” şirkəti beynəlxalq tenderdə qalib elan olunub. Texnikiiqtisadi əsaslandırma prosesi Asiya İnkişaf Bankı (AİB) və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının (AİİB) dəstəyi ilə həyata keçiriləcəkdir.

The first online meeting on the preparation of the feasibility study of the Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor project was held with the participation of Deputy Energy Ministers of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, Joint Venture, CESI S.p.A company, Asian Development Bank (ADB) and electric power companies of three countries.
Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov emphasized the importance of joint efforts by the three countries, international financial institutions, and consulting companies in exploring the significant renewable energy potential of Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan. He noted that the Central Asia–Azerbaijan Green Energy Corridor project will elevate strategic cooperation to a new level by strengthening energy interconnections between the countries.
Kazakhstan’s Deputy Energy Minister Sungat Yesimkhanov and Uzbekistan’s Deputy Energy Minister Umid Mamadinov expressed high expectations from the project. They highlighted that the Central Asia–Azerbaijan Green Energy Corridor holds strategic importance for regional energy integration and the low-carbon energy transition.
During the meeting, discussions focused on the planned activities and organization of the relevant mission for the initial phase of the technical-economic feasibility study, which will be carried out jointly by the consulting company CESI S.p.A, as well as Türkiye’s EPRA and the United Kingdom’s JURU companies. Agreement was reached on the next steps.
It should be recalled that, for the implementation of the project, based on the Agreement on Strategic Partnership in the Field of Green Energy Development and Transmission signed between the governments of Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan, the Green Corridor Alliance - a Joint Venture was established. Italy’s CESI S.p.A company was selected as the winner in an international tender for the preparation of the technical-economic feasibility study. The process is being carried out with the support of the Asian Development Bank (ADB) and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB).