Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumunun Enerji səmərəliliyi üzrə işçi qrupu çərçivəsində Binalarda Enerji Effektivliyi İnformasiya Sisteminin (BEEİS) yaradılması istiqamətində təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə 26-29 yanvar tarixlərində Azərbaycan nümayəndə heyəti Türkiyənin Ankara şəhərində səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın Energetika Nazirliyi və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin nümayəndələri ilə Türkiyənin müvafiq qurumları arasında bir sıra görüşlər keçirilib. Görüşlərdə Türkiyənin Ətraf Mühit, Şəhərsalma və İqlim Dəyişikliyi Nazirliyi və Enerji və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə binaların enerji səmərəliliyi üzrə pasportlaşdırılması sisteminin formalaşdırılması və mövcud rəqəmsal həllərə dair geniş müzakirələr aparılıb.
Türkiyənin Ətraf Mühit, Şəhərsalma və İqlim Dəyişikliyi Nazirliyi ilə görüşlər zamanı binalarda enerji səmərəliliyinə dair normativ-hüquqi baza, enerji effektivliyi göstəricilərinin hesablanması metodologiyası və enerji effektivliyi informasiya sisteminin işləmə mexanizmi təqdim edilib. Ankara Memarlar Assosiasiyası ilə keçirilən görüşdə enerji effektivliyi pasportunun tərtibatçıları üçün təlimlərin təşkili və sertifikasiya prosesi barədə məlumat mübadiləsi aparılıb.
Altındağ Bələdiyyəsi ilə görüşlər çərçivəsində layihəçilər və tərtibatçılar tərəfindən hazırlanan texniki parametrlər, onların qiymətləndirilməsi və tətbiqi mexanizmləri müzakirə olunub. Eyni zamanda “Eltemtek” şirkəti ilə enerji səmərəliliyi sahəsinə investisiya cəlbi (Enerji Servis Şirkəti (ESCO) modeli), enerji auditi və binaların pasportlaşdırılması üzrə təcrübə və yanaşmalar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bundan əlavə, Türkiyənin Enerji və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə ESCO və Super ESCO modellərinin tətbiqi, enerji menecerləri institutu, eləcə də enerji səmərəliliyi fəaliyyətlərinin idarə olunmasının rəqəmsallaşdırılması təcrübəsi müzakirə edilib.
Səfər zamanı əldə olunan təcrübə və müzakirə nəticələrinin Azərbaycanda BEEİS-in yaradılması və binaların enerji səmərəliliyi üzrə pasportlaşdırma mexanizminin formalaşdırılmasına töhfə verəcəyi gözlənilir.

Turkish experience on energy efficiency in buildings is being studied
On 26-29 January, the Azerbaijani delegation visited Ankara, Türkiye to study the experience of establishing Building Energy Efficiency Survey (BEES) within the framework of the Working Group on energy efficiency of the Azerbaijan-Türkiye Energy Forum.
As part of the visit, a series of meetings were held between representatives of the Ministry of Energy and the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan and the relevant institutions of Türkiye. During the meetings, extensive discussions were conducted with the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change of Türkiye and the Ministry of Energy and Natural Resources of Türkiye regarding the establishment of a building energy performance certification system and existing digital solutions.
During meetings with the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change of Türkiye, the regulatory and legal framework on energy efficiency in buildings, the methodology for calculating energy efficiency indicators, and the operating mechanism of the energy efficiency information system were presented. At the meeting held with the Ankara Architects Association, information was exchanged on the organization of trainings and certification process for energy efficiency passport developers.
Within the framework of meetings with the Altindag Municipality, discussions focused on the technical parameters prepared by designers and developers, as well as the mechanisms for their evaluation and implementation. At the same time, exchanges were held with the Eltemtek company on attracting investment in the field of energy efficiency (the Energy Service Company (ESCO) model), energy audits, and approaches and practices related to the certification of buildings.
In addition, discussions were held with the Ministry of Energy and Natural Resources of Türkiye on the application of ESCO and Super ESCO models, the institution of energy managers, and the digitalization of the management of energy efficiency activities.
It is expected that the experience gained and the outcomes of the discussions during the visit will contribute to the establishment of the BEEIS in Azerbaijan and to the formation of a building energy efficiency certification mechanism.