Energetika Nazirliyində Azərbaycan Milli Hidrogen Strategiyasının tətbiqinə dair İşçi Qrupun və “DNV Energy Systems Germany GmbH” şirkətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə iclas keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov Azərbaycanda hidrogen istehsalı üçün əhəmiyyətli potensialın olduğunu vurğulayaraq bildirib ki, “Azərbaycan Milli Hidrogen Strategiyasının və onun Tətbiqi Planının Hazırlanması” layihəsinin birinci mərhələsi çərçivəsində “Hidrogen üzrə Milli Strateji Baxış” sənədi Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) texniki dəstəyi ilə hazırlanaraq COP29 konfransı zamanı təqdim edilib. Layihənin ikinci mərhələsinin icrasına başlanılması məqsədilə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə keçirilmiş tenderin nəticələrinə əsasən, “DNV Energy Systems Germany GmbH” şirkətinin qalib elan edildiyi, layihənin tətbiqi planının isə cari ilin birinci yarısında hazır olmasının nəzərdə tutulduğu qeyd olunub.
İclas zamanı “DNV Energy Systems Germany GmbH” şirkətinin nümayəndəsi İlka Levinqton Azərbaycanın Milli Hidrogen Strategiyasının tətbiqi ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.  Azərbaycanda hidrogen istehsalı ilə bağlı hüquqi və digər aspektlərdə müzakirələr aparılıb. Növbəti mərhələ üzrə prioritet istiqamətlər müəyyən edilib, İşçi Qrupu qarşısında konkret hədəflər və icrası nəzərdə tutulan tapşırıqlar üzrə razılıq əldə olunub.

A meeting was held at the Ministry of Energy with the participation of representatives of the Working Group on the application of the National Hydrogen Strategy of Azerbaijan and DNV Energy Systems Germany GmbH.
Emphasizing the significant potential for hydrogen production in Azerbaijan, Deputy Energy Minister Elnur Soltanov said that within the framework of the first phase of the Development of the Azerbaijan National Hydrogen Strategy and its Implementation Plan project, the document titled National Strategic Vision on Hydrogen was prepared with the technical support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and presented during the COP29 conference. According to the results of the tender held with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in order to start the implementation of the second stage of the project, it was noted that DNV Energy Systems Germany GmbH was declared the winner, and the project implementation plan is expected to be ready in the first half of this year.
During the meeting, Ilka Lewington, a representative of DNV Energy Systems Germany GmbH, delivered a presentation on the application of Azerbaijan’s National Hydrogen Strategy.  Discussions were held on legal and other aspects related to hydrogen production in Azerbaijan. Priority areas for the next phase were identified, and agreement was reached on specific targets and tasks to be implemented by the Working Group.