Energetika naziri Pərviz Şahbazov Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiyada infrastruktur üzrə regional direktoru Çarlz Kormiyer, eləcə də Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru Roland Praysla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın enerji sektorunda həyata keçirilən mövcud layihələr, yeni əməkdaşlıq imkanları, o cümlədən bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, elektrik şəbəkələrinin modernləşdirilməsi, enerji saxlanc sistemləri, damüstü günəş enerjisi və regional enerji layihələri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Dünya Bankı ilə birgə icra olunan AZURE layihəsinin gedişi müzakirə edilib, layihənin bərpa olunan enerji güclərinin elektrik şəbəkəsinə dayanıqlı inteqrasiyası baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb. Məlumat mərkəzləri və süni intellektdən gələn tələbat, elektromobillərin artması fonunda elektrik ötürücü və paylayıcı şəbəkələrin modernləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırılması və etibarlılığının artırılmasının vacibliyi qeyd edilib.
Həmçinin “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi üzrə Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” və “Gürcüstan-Rumıniya Qara dəniz Sualtı Kabeli” layihələrinin qarşılıqlı əlaqəsi, bu təşəbbüslərin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi və regional inteqrasiyada rolu da nəzərdən keçirilib. Azərbaycanın regional enerji təchizatçısı kimi rolunun elektrik enerjisi ilə yanaşı, qaz ixracı üzrə də genişləndirilməsi perspektivlərinə toxunulub. Görüşdə enerji səmərəliliyi sahəsində görülən işlər və bu istiqamətdə gələcək addımlardan da bəhs edilib. İctimai binalarda enerji istehlakının azaldılması üçün mövcud potensial, Enerji Effektivliyi Fondunun fəaliyyəti, eləcə də beynəlxalq təcrübənin tətbiqi imkanları müzakirə olunub. Bu sahədə texniki yardım və bilik mübadiləsinin davam etdirilməsi məqsədəuyğun hesab edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Charles Cormier, Infrastructure Regional Director for Europe and Central Asia as well as Rolande Pryce, Regional Director for the South Caucasus at the World Bank.
The sides exchanged views on existing projects implemented in the energy sector of Azerbaijan, new cooperation opportunities, including renewable energy, energy efficiency, modernization of power grids, energy storage systems, rooftop solar energy and regional energy projects. The progress of the AZURE project, implemented jointly with the World Bank, was discussed and the importance of the project in terms of sustainable integration of renewable energy powers into the power grid was emphasized. The importance of modernizing, digitizing and increasing the reliability of power transmission and distribution networks in the light of the growing demand for data centers and artificial intelligence, electric vehicles was noted.
The cooperation opportunities with the World Bank on Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project were also discussed. The interaction of the Caspian - Black Sea - European Green Energy Corridor and Georgian - Romanian Black Sea Submarine Cable projects, the contribution of these initiatives to European energy security and their role in regional integration were also considered. The opportunities for expanding Azerbaijan's role as a regional energy supplier in terms of gas exports as well as electricity were touched upon. The work done in the field of energy efficiency and future steps in this direction were also discussed at the meeting. The current potential for reducing energy consumption in public buildings, the activities of the Energy Efficiency Fund, as well as the possibilities of applying international experience were discussed. It was considered expedient to continue technical assistance and knowledge exchange in this area.