Azərbaycan Respublikası tərəfindən Ukraynaya humanitar yardım məqsədilə nəzərdə tutulmuş elektrik avadanlıqlarından ibarət növbəti yük Sumqayıt Texnologiyalar Parkının ərazisindən yola salınıb.
Yardımın göndərilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2026-cı il 16 yanvar tarixli Sərəncamına əsasən, Energetika Nazirliyi tərəfindən təmin edilib.
Humanitar yükün tərkibinə ümumilikdə 12 ədəd alçaq gərginlik paneli, 11 ədəd generator, 5 ədəd transformator və 27,000 metr kabel və naqil daxildir.
Ukrayna tərəfinin müraciəti əsasında təşkil edilən yardımın ümumi dəyəri 1 milyon ABŞ dollarıdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan bundan əvvəl də Ukraynaya elektrik təchizatı ilə bağlı humanitar yardımlar göndərib.
Ölkəmizin Ukraynaya göstərdiyi ümumi humanitar dəstək, o cümlədən bərpa və yenidənqurma yönümlü yardımların ümumi dəyəri artıq 45 milyon ABŞ dollarını keçib.

Another batch of electrical equipment, allocated by the Republic of Azerbaijan as humanitarian aid to Ukraine, was dispatched today from Sumgayit Technologies Park.
The delivery of this assistance is being carried out by the Ministry of Energy in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated 16 January 2026.
The shipment of humanitarian includes a total of 12 low-voltage panels, 11 generators, 5 transformers and 27,000 meters of cables and wires.
The total amount of aid, requested by Ukraine, is 1 million USD.
It should be noted that Azerbaijan has previously provided humanitarian assistance to Ukraine in the field of electricity supply.
The total volume of humanitarian aid provided to Ukraine including recovery and reconstruction-oriented support has already exceeded 45 million USD.