Energetika Nazirliyində 20 Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib
Energetika Nazirliyində Azərbaycan xalqının müstəqillik və istiqlal mübarizəsinin qəhrəmanlıq səhifələrindən biri kimi tarixə düşmüş 20 Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbir şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev vurğulayıb ki, Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi cəhdləri fonunda başlanan gərginliyin kulminasiya nöqtəsi olan 20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş ağır cinayət kimi tarixə yazılıb. Bildirilib ki, 1990-cı ilin yanvarında sovet rəhbərliyinin göstərişi ilə Bakıya yeridilən qoşunlar dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş zorakılıq törədərək günahsız insanların həyatına son qoyub. Bu qanlı hadisə xalqımızın milli kimliyinin formalaşmasına güclü təsir göstərərək azadlıq və müstəqillik ideyasını daha da möhkəmləndirib. Qeyd olunub ki, 20 Yanvar faciəsinə ilk siyasi-hüquqi qiyməti məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyev verib. O, həmin günlərdə Moskvada Bakıya sovet qoşunlarının yeridilməsini SSRİ rəhbərliyinin ağır cinayəti kimi qiymətləndirərək, bu qanlı hadisəyə görə məsuliyyət daşıyanların cəzalandırılmasını tələb edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsinin daim əziz tutulduğu, şəhid ailələrinin və əlillərin sosial müdafiəsi ilə bağlı dövlət siyasətinin uğurla davam etdirildiyi bildirilib.
Tədbir digər çıxışçıların nitqləri ilə davam edib. Xüsusi olaraq qeyd olunub ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfər müstəqillik və azadlıq uğrunda canlarını fəda etmiş bütün şəhidlərimizin, o cümlədən 20 Yanvar şəhidlərinin qanının yerdə qalmadığını bir daha sübut etdi. Şəhid ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, ölkənin davamlı inkişafının təmin edilməsi və işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası bu müqəddəs irsin davamı kimi uğurla həyata keçirilir.

Azerbaijan's Ministry of Energy held a commemoration in honor of the 36th anniversary of the January 20 tragedy, a defining chapter in the Azerbaijani people’s struggle for independence and sovereignty in the history
The event began with a minute of silence in memory of the martyrs. Deputy Energy Minister Samir Valiyev stressed that the events of January 20, which are the culmination of the tension unleashed against the background of attempts to merge Karabakh with Armenia, are recorded in history as a serious crime against the Azerbaijani people. It was noted that in January 1990, troops sent to Baku under orders from the Soviet leadership committed unprecedented violence against civilians, ending the lives of innocent people. This bloody event profoundly influenced the formation of national identity and strengthened the ideals of freedom and independence. The event highlighted that the first political and legal assessment of the tragedy was made by National Leader Heydar Aliyev, who condemned the Soviet military deployment in Baku as a grave crime and demanded accountability for those responsible.
It was also noted that President Ilham Aliyev continues to honor the memory of the victims, ensuring ongoing social protection for the families of martyrs and the disabled.
The event continued with speeches by other speakers. It was specifically noted that the historic Victory achieved in the 44-day Patriotic War once again proved that the blood of all our martyrs who sacrificed their lives for independence and freedom, including the martyrs of 20 January, was not in vain. Strengthening social protection for martyrs’ families, ensuring sustainable national development, and restoring liberated territories are seen as the continuation of this sacred legacy.