Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov Türkiyənin Rizə şəhərində enerji, beynəlxalq təhlükəsizlik və diplomatiya mövzusunda təşkil olunan Beynəlxalq Ayder Forumunda iştirak edib.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən nazir müavini Azərbaycan və Türkiyə dövlət başçılarının uzaqgörən və qətiyyətli liderliyi ilə formalaşan Azərbaycan–Türkiyə strateji müttəfiqliyinin regional təhlükəsizlik və dayanıqlı inkişafa, enerji sahəsində çoxşaxəli əməkdaşlığa verdiyi töhfələrdən bəhs edib. Energetika sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində Azərbaycan–Türkiyə Enerji Forumu və Forum çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən işçi qruplarının fəaliyyətindən, eləcə də yaşıl enerji dəhlizləri istiqamətində qardaş ölkə ilə həyata keçirilən uğurlu siyasətdən danışıb. İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin Naxçıvanla Türkiyə arasında quru xətti ilə birbaşa təbii qaz təchizatını təmin etməklə yanaşı, ötürücülük gücünün artırılması sayəsində əks axına da imkan yaratdığı qeyd olunub. Bildirilib ki, bu layihə təkcə Naxçıvanın enerji təchizatını gücləndirmir, həm də Zəngəzur dəhlizi perspektivində gələcək infrastruktur sinxronluğunun əsasını qoyur.
Çıxışda Azərbaycandan, Qazaxıstan və Özbəkistandan gələn “yaşıl enerji”nin Naxçıvana, oradan isə Türkiyə və Avropaya ötürülməsi hədəfləri, Naxçıvanla yanaşı, Gürcüstan üzərindən Türkiyəyə və oradan Avropaya elektrik enerjisinin çatdırılmasını təmin edəcək “yaşıl enerji” ixrac infrastrukturlarının yaradılması imkanlarından bəhs olunub, “Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstan yaşıl enerji dəhlizi” layihəsi barədə məlumat verilib. Türk şirkətlərinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji” zonası kimi inkişafında iştirakı, bərpa olunan enerji, enerji saxlanc sistemləri, yaşıl hidrogen, karbon tutma texnologiyaları, enerji səmərəliliyi, energetikada bazar münasibətləri və tənzimləmə sahələrində Türkiyə təcrübəsinin öyrənilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Qeyd olunub ki, həyata keçirilən və gələcəyə hesablanmış enerji layihələri yalnız iki qardaş ölkənin rifahına deyil, eyni zamanda regionda sabitliyin möhkəmləndirilməsinə, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə və beynəlxalq əməkdaşlığın daha da inkişafına xidmət edir.

Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov participated in the International Ayder Forum on Energy, Global Security, and Diplomacy in Rize, Türkiye.
Speaking at the opening ceremony of the event, the Deputy Minister spoke about the contribution of the Azerbaijan–Türkiye strategic alliance, formed by the far-sighted and determined leadership of the Heads of State of Azerbaijan and Türkiye, to regional security and sustainable development, and multilateral cooperation in the field of energy. He spoke about the activities of working groups operating in various fields within the framework of the Azerbaijan-Türkiye Energy Forum and the Forum in the further development of cooperation in the field of energy, as well as the successful policy implemented with the brotherly country in the direction of green energy corridors. It was noted that the Igdir–Nakhchivan gas pipeline not only ensures the direct supply of natural gas to Nakhchivan from Türkiye via a land route, but also enables reverse flow due to its increased transmission capacity. It was stated that this project not only strengthens Nakhchivan’s energy supply, but also lays the foundation for future infrastructure synchronization within the perspective of the Zangezur Corridor.
In the speech, he touched upon the targets for the transfer of green energy from Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan to Nakhchivan, and from there to Türkiye and Europe, the opportunities for the creation of green energy export infrastructures that will ensure the delivery of electricity to Türkiye and from there to Europe through Georgia along with Nakhchivan. Information was provided on Azerbaijan, Georgia, Türkiye and Bulgaria Green Energy Corridor project. The participation of Turkish companies in the development of Karabakh and East Zangezur as a green energy zone, the importance of studying Turkish experience in the fields of renewable energy, energy storage systems, green hydrogen, carbon capture technologies, energy efficiency, market relations in energy and regulation were emphasized. It was noted that the implemented and future-oriented energy projects serve not only the well-being of the two fraternal countries, but also the strengthening of stability in the region, ensuring energy security and further development of international cooperation.