Energetika nazirinin müavini Əbu-Dabi Dayanıqlılıq Həftəsində çıxış edib
Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) “Masdar” şirkətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Əbu-Dabi Dayanıqlılıq Sammitində iştirak edib. Nazir müavini Sammit çərçivəsində “Dekarbonizasiya üçün konkret addımlar” adlı panel sessiyada çıxış edib.
Elnur Soltanov dekarbonizasiya prosesində COP29-un roluna, Azərbaycanın bu istiqamətdə həyata keçirdiyi siyasətə və Avropa İttifaqının (Aİ) karbon tutumlu məhsulların idxalına tətbiq etdiyi Sərhəddə Karbon Tənzimləmə Mexanizminə (CBAM) dair fikirlərini bölüşüb. Nazir müavini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ədalətli enerji keçidinin təmin edilməsi və dekarbonizasiya tədbirlərinin inkişafı məhdudlaşdırmaması ilə bağlı mövqeyinə istinad edərək vurğulayıb ki, bu sahədə məcburetmə yanaşmasından deyil, daha çox təşviqedici mexanizmlərin gücləndirilməsindən istifadə olunması məqsədəuyğundur. Elnur Soltanov Azərbaycanın karbon vergisinə yanaşmasının dekarbonizasiya üzrə tədbirlərin və bu istiqamətdə çəkilən xərclərin sərhəddə deyil, ölkə daxilində həyata keçirilməsinə, yaradılan əlavə dəyərin isə birbaşa milli iqtisadiyyata töhfə verməsinə əsaslandığını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, hökumət, biznes, maliyyə və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrini bir araya gətirən Əbu-Dabi Dayanıqlılıq Həftəsi (ADSW) BƏƏ-nin dayanıqlı inkişafı sürətləndirmək üçün qlobal platformasıdır.

Deputy Energy Minister Elnur Soltanov attended the Abu Dhabi Sustainability Summit organized by Masdar of the United Arab Emirates (UAE). During the summit, the Deputy Minister spoke at a panel discussion titled Concrete Steps for Decarbonization.
Elnur Soltanov shared his views on the role of COP29 in the decarbonization process, Azerbaijan’s policies in this area, and the European Union’s Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) to the import of carbon-intensive products. Referring to President Ilham Aliyev’s position that fair energy transition and decarbonization measures should not hinder development, the Deputy Minister stated that strengthening incentive mechanisms is more effective than mandatory measures in this process. Elnur Soltanov emphasized that Azerbaijan’s approach to carbon taxation is based on implementing decarbonization measures and related expenditures domestically rather than at the border, ensuring that the additional value created directly contributes to the national economy.
It should be noted that Abu Dhabi Sustainability Week (ADSW) is a global platform that brings together representatives from governments, businesses, financial institutions, and civil society. It is one of the most important events organized by the UAE to accelerate sustainable development.