Energetika naziri Pərviz Şahbazov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Mohammad Abunayyan ilə görüşüb.
Görüşdə “ACWA Power” şirkəti Azərbaycanın enerji sektorunda mühüm tərəfdaşı kimi qiymətləndirilib və bu əməkdaşlığın Səudiyyə Ərəbistanı ilə qardaşlıq əlaqələrinin bariz göstəricisi olduğu vurğulanıb. Hazırda şirkətlə birgə həyata keçirilən və strateji əhəmiyyət daşıyan 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyası və dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihələrinin əhəmiyyətindən bəhs edilib. Külək elektrik stansiyasının tikintisinin və şəbəkəyə qoşulmasının uğurla başa çatdığı və bu prosesdə birgə əməkdaşlığın rolu qeyd olunub.
Görüş zamanı Qara dəniz, Avropa, Mərkəzi Asiya və Naxçıvan marşrutları üzrə elektrik enerjisi interkonnektorları layihələrinin icra vəziyyəti, həmçinin Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi üzrə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb. Şirkətlə elektrik enerjisinin istehsalı ilə yanaşı, ötürülməsi istiqamətində də əməkdaşlıq perspektivləri dəyərləndirilib.

Discussions with ACWA Power company was held at the Ministry of Energy
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Mohammad Abunayyan, Chairman of the Board of Directors of ACWA Power within his visit to the Kingdom of Saudi Arabia.
At the meeting, ACWA Power was assessed as an important partner of Azerbaijan in the energy sector, and it was emphasized that this cooperation is a clear indicator of brotherly relations with Saudi Arabia. The importance of the 240 MW Khizi-Absheron Wind Power Plant and sea water desalination projects currently implemented jointly with the company was discussed. The successful completion of the construction and connection of the wind farm to the grid and the role of joint cooperation in this process were noted.
During the meeting, the sides exchanged views on the implementation status of electric power interconnectors projects on the Black Sea, Europe, Central Asia and Nakhchivan routes, as well as cooperation on the development and transmission of green energy between Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan and the Kingdom of Saudi Arabia. The cooperation opportunities with the company in the direction of electricity generation, as well as transmission were assessed.