Kollegiya sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”na (bundan sonra Strategiya) müvafiq olaraq ölkəmizdə ardıcıl şəkildə həyata keçirilən tədbirlərin sosial-iqtisadi inkişafı yeni səviyyəyə çatdırdığını vurğulayıb, bu istiqamətdə Energetika Nazirliyinin əsas icraçısı olduğu “Yaşıl enerji” məkanı sahəsində əldə edilmiş nəticələri qeyd edib.
İclas zamanı “Yaşıl enerji” məkanı çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər, o cümlədən bərpa olunan enerji infrastrukturunun dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində genişləndirilməsi, dənizdə külək enerjisi potensialının araşdırılması və potensialdan istifadə istiqamətində hazırlıq tədbirlərinin həyata keçirilməsi, bioenerji və geotermal enerjidən istifadə imkanlarının genişləndirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələri üzrə informasiya sisteminin yaradılması və potensial ərazilərə dair ölçü müşahidə işlərinin təşkil edilməsi, enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi istiqamətlərində həyata keçirilmiş işlər barəsində hesabat təqdim olunub.
Eyni zamanda, “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi Kollegiyasının 2026-cı il üçün İş Planı”nın layihəsi təqdim olunub, bu çərçivədə görüləcək işlər haqqında məlumat verilib.

The chairman of the board emphasized that the measures consistently implemented in our country in accordance with the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026 (hereinafter referred to as the strategy) approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev brought socio-economic development to a new level, and highlighted the results achieved in the development of the Green Energy zone, for which the Ministry of Energy is the main implementing authority.
During the meeting, a report was presented on the measures envisaged within the framework of the Green Energy zone, including the expansion of renewable energy infrastructure through Public–Private Partnership, the assessment of offshore wind energy potential and the implementation of preparatory measures for its utilization, the expansion of opportunities for the use of bioenergy and geothermal energy, the establishment of an information system on renewable energy sources and the organization of measurement and monitoring activities for potential areas, as well as the work carried out to ensure energy efficiency.
At the same time, the draft Work Plan of the Board of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan for 2026 was presented and information about the work to be done within this framework was provided.